Bo urgentni center v Šempetru odnesel nujno medicinsko pomoč na Vipavskem in v Posočju?

Vipavska dolina

Potem ko smo ga dolgo čakali in do zadnjega trepetali, če bo do njegove gradnje sploh prišlo, se zdaj, ko so se dela za urgentni center že začela, pojavljajo bojazni, kako bo z urgentno službo v odročnih predelih naše regije. Izgube urgence, zaradi reorganizacije sistema nujne medicinske pomoči (NMP) v celi državi, se najbolj bojijo v Posočju in na zgornjem Vipavskem. 

Za stališče glede preureditve urgentnih služb v regiji smo povprašali tudi na ajdovsko občino, kjer so nam povedali, da je trenutno v zvezi z novim načinom dela službe nujne medicinske pomoči še premalo vsebinskih informacij, da bi lahko kakorkoli komentirali zadevo. “Vsekakor pa si bo Občina Ajdovščina prizadevala ohraniti službo nujne medicinske pomoči v Ajdovščini v takšnem obsegu, kot je občankam in občanom na voljo doslej, oziroma v kar največji možni meri,” so v odzivu za Regional zapisali na občini. 

S krajevne skupnosti Ajdovščina so tako v preteklem mesecu pisali ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc z zahtevo po ohranitvi urgentne zdravstvene službe z reševalnimi vozili v Ajdovščini, vsaj v dosedajšnji obliki. V krajevni skupnosti, ki zajema samo mesto Ajdovščina, od ministrice zahtevajo tudi izgradnjo ustreznega heliodroma na letališču v Ajdovščini. 

Kot je za Regional pojasnil predsednik krajevne skupnosti Valentin Krtelj (na sliki spodaj) se za omenjene zahteve zavzemjo zato, ker je območje, na katerem trenutno deluje ajdovska prva pomoč, izredno geografsko razgibano, skozenj gre veliko tranzitnega prometa v dolini pa se nahajajo tudi skladišča nevarnih snovi (bencinske črpalke in plinska kompresorska postaja v Dolgi Poljani). “Poleg tega se na območju doline odvijajo številni adrenalinski športi, kot so gorsko kolesarstvo in jadralno padalstvo. Imamo tudi ekstremne vremenske pojave. Vsi poznajo vipavsko Burjo, lani je dele naše občine opostošil žled,” je ob tem povedal Krtelj in poudaril, da ajdovska urgentna služba pokriva tudi območje vipavske občine. “Stroka pravi, da minute rešujejo življenje in tu vidimo smisel, da urgenca v Ajdovščini ostane, kot podpora regijski glavni urgenci v Šempetru,” je še povedal Krtelj. 

Slabost v Bovcu - na urgenco v Šempeter?

Reorganizacije nujne medicinske pomoči (NMP) se bojijo tudi v Posočju, kjer so prav zaradi oddaljenosti od zdravstvenih centrov v Šempetru in Ljubljani dobro opremili urgentno službo v Tolminu. Ta bo z reorganizacijo NMP ukinjena. Direktor zdravstvenega doma Tolmin, Dušan Taljat, je pred dnevi vzpostavitev mreže urgentnih centrov pospremil z besedami, da o reorganizaciji NMP danes še ni veliko znanega, kar pa se ve, za prebivalce Posočja nikakor ni sprejemljivo. "Tako zastavljen koncept pomeni siromašenje lokalnega okolja, odliv delovne sile in ponovno neenakost med ljudmi,” je za STA povedal Taljat. 

Trenutna organizacija NMP neustrezna

Po besedah Krtelja z ministrstva na zahteve KS Ajdovščina še niso odgovorili, zato smo se na ministrstvo obrnili tudi sami. Prav veliko žal nismo uspeli izvedeti. Z ministrstva so nam sporočili, da reorganizacijo NMP pripravlja skupina strokovnjakov, ki bo pri postopku racionalizacije oz. reorganizacije upoštevali tudi posebnosti posameznih predelov glede na konfiguracijo terena, dostopnost oddaljenih področij ter cestnih povezav v regiji. Trenutna organizacija NMP na primarni ravni se je ob elaboratu izkazala za pomanjkljivo. 

Maketa novega urgentnega centra v Šempetru s ptičje perspektive

“Celotna mreža NMP bo vzpostavljena, ko bodo pričeli delovati vsi urgentni centri (UC) in v skladu z novim Pravilnikom o NMP, ki je v fazi priprave. Pričakujemo, da bo novi pravilnik sprejet v prvi polovici leta. Delovna skupina intenzivno obravnava, zbira podatke in pripravlja analize za reorganizacijo NMP, v sodelovanju z ZZZS. Skupina obiskuje vse enote na terenu in pregleduje ter preverja podatke, s ciljem, da bodo upoštevane vse geografske posebnosti v posameznem lokalnem okolju,” so nam sporočili z ministerstva in dodali, da se bo mreža NMP implementirana postopoma glede na dinamiko vzpostavitve posameznih UC. Reorganizacije urgentnih služb na Goriškem tako ne gre pričakovati prav takoj, saj se je Šempeterski UC začel graditi kot zadnji, konec lanskega decembra. 

"Dostopnost do NMP storitev bo enaka, ali celo boljša"

Na ministrstvu ob vsem tem poudarjajo, da bo nova organizacija  NMP prilagojena potrebam in geografskim značilnostim posamezne regije. “Za vsa območja bo delovna skupina pripravila strokovni dokument in upoštevala posebnosti posameznih predelov glede na konfiguracijo terena, dostopnost oddaljenih področij ter cestnih povezav v regiji. Določene spremembe bodo na tem območju vendar bo, ne glede na predvidene organizacijske in strukturne spremembe, dostopnost do storitev NMP enaka ali  celo boljša,” so prepričani na ministrstvu, kjer konkretnih pojasnil za območja zgornje Vipavske doline ali Posočja v zvezi s spremembami  še ne morajo podati.  Povedo pa, da bo tudi v tej regiji pred kakršnokoli spremembo sklican sestanek vseh izvajalcev NMP v regiji, kakor tudi direktorjev zdravstvenih domov, bolnišnice ter predstavnikov lokalnih skupnosti. 

Deli novico:

Zoran |  04 .02. 2015 ob  19: 04
A ni logično?