Bodo canyoning lahko vodili tudi domači vodiči?

Posočje

V Canyoning zvezi Slovenije so si oddahnili. Potem ko so jim pretekle sezone tuji vodniki z licencami lahko legalno speljali posel, ker domači vodniki niso imeli opravljenih dragih in zahtevnih izobraževanj, je Strokovni svet republike Slovenije za šport vendarle popustil in dovolil programe za usposabljanje domačih vodnikov canyoninga.

"Bilo je kar naporno in težko uskladiti ta program po zahtevah, ki so jih postavili na ministrstvu, ampak zadeva je bila z veliko truda narejena in smo dobili potrjen ta program. Kar pomeni, da moramo počakati še pravnomočnost, potem pa lahko začnemo izobraževati domače vodnike," je povedal predsednik Canynonig zveze Slovenije Filip Hrovat iz Bovca.

Prvo generacijo vodnikov z licenco bodo tako na Bovškem, v kolikor ne bo več nobenih zapletov, po Hrovatovem izobrazili že v juliju. "Ta trenutek imamo 30 interesentov za izobraževanje samo iz Posočja, nekaj zainteresiranih pa je tudi na Gorenjskem. Glede na zanimanje bomo letos najverjetneje morali pripraviti dva tečaja."

Vodiče bosta na začetku izobraževala dva licencirana inštruktorja iz Češke, poleg pa bo tudi inštruktor iz mednarodne canyoning zveze, s svojim znanjem bodo pomagali tudi gorski vodniki. Poudarek pri izobraževanju je sicer predvsem na praksi, ki pa jo vodniki že imajo, prva generacija tako z izobraževanjem ne bo imela večjih težav. Tudi za naprej pa se bodo v zvezi trudili, da  se bo znanje kandidatov za vodnike na izobraževanjih samo preverilo, nadgradilo in dopolnilo.

Domačini še vedno v podrejenem položaju

Doslej so bili pri vodenju turistov v soteske v prednosti tujci. Tudi zdaj pa domačini ne bodo imeli nobene prednosti, ampak bodo še vedno v nekoliko slabšem položaju. Tujcem namreč na našem območju ni treba imeti licence in lahko dejavnost opravljajo po pravilih, ki veljajo v njihovi državi. "V kolikor gre za vodiče iz Slovaške ali Češke, to ni težava, saj imajo tam to področje dobro urejeno," pove Hrovat in doda, da so večji problem vodiči iz ostalih držav vzhodne Evrope, ki za opravljanje te dejavnosti v matičnih državah ne potrebujejo nobene posebne licence.

Z usposabljanjem bodo lahko domači vodniki dobili športno licenco. Želja za naprej pa je, da bi se tovrstna usposabljanja preložila na gospodarsko ministrstvo in bi lahko vodiči pridobili gospodarske licence. Za razliko od športnih licenc bi tovrstne licence lahko zahtevali tudi od tujcev.

Canyoning sicer na Bovškem turistično-športnim agencijam predstavlja od 20 do 30 odstotkov prometa, odvisno, kako je posamičen ponudnik orientiran. Glede na izpad dohodkov zaradi zimske sezone oz. nedelovanja kaninskega smučišča tako canyoning na Bovškem predstavlja pomemben vir zaslužka.

Deli novico: