Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava letos obeležuje 50 let svojega delovanja. V pol stoletja so doživeli številne spremembe. V centru dnevno sprejmejo okoli 60 otrok, med tednom jih je v njihovi oskrbi 44, v dislocirani enoti v Stari Gori pa 25, je za STA povedala ravnateljica centra Erna Žgur.
Vipavski Cirius obeležuje 50 let
Vipavska dolina
Vipavski zavod je bil ustanovljen 31. maja 1965 z imenom Vzgojni zavod. Vanj so sprejeli prve učence, ki so obiskovali prve štiri razrede osemletke. Leta 1978 se je Vzgojni zavod preimenoval v Zavod za usposabljanje, leta 1992 pa so prevzeli današnje ime.
"Vsako desetletje zavoda je bilo zaznamovano z določeno aktivnostjo oziroma spremembo. Dobili smo nove programe, ti so se širili in spreminjali, poleg tega smo tudi adaptirali in dogradili naša prostore," Žgurova na kratko strni 50 letno dogajanje v centru.
V njem izvajajo prilagojen predšolski program za otroke z razvojnimi primanjkljaji, osnovnošolski program s prilagojenim programom z nižjim izobrazbenim standardom, posebni program vzgoje in izobraževanja, dom z vzgojnimi skupinami, zdravstveno negovalni in terapevtski program. Osnovnošolski program izvajajo tudi v dislocirani enoti v Stari Gori.
V zadnjih letih opažajo povečan vpis z območja Primorske, v center pa sicer sprejemajo učence in mladostnike iz vse Slovenije. Pred osamosvojitvijo naše države so sprejemali tudi učence iz Jugoslovanskih republik, po njej pa tudi begunce.
Šola s posebnim poslanstvom
"Ta šola ima zagotovo posebno poslanstvo. Skrbijo za vzgojo, izobraževanje in zdravje otrok s posebnimi potrebami, ter jih pripravljajo na čimbolj samostojno življenje," je povedal predsednik sveta staršev Ljubo Prhne. Dodal je še, da je vsakemu otroku treba zagotoviti kakovostno izobraževanje in usposabljanje, ki mu omogočata čim boljši razvoj njegovih sposobnosti, kljub temu da bodo nekateri posamezniki vse življenje odvisni od svojih staršev in družbe.
Center je ob njegovem jubileju obiskal tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Tudi sam je kot otrok živel v družini z osebo s posebnimi potrebami. "Skozi lastne oči sem spremljal kako se je družba do tega vprašanja vedla pred 35 leti in kako se vede danes. Postali smo boljši," opaža Pahor. Na nekatere dosežke pri obravnavi oseb s posebnimi potrebami smo lahko po njegovem zadovoljni. "Stvari niso idealne, se pa zagotovo izboljšujejo," je prepričan.