V Sežani so zaključili gradnjo Vseslovenskega centra za velike požare v naravnem okolju, ki bo ključen za zagotavljanje učinkovitega požarnega varstva in hitrega odziva na požare v naravnem okolju, s posebnim poudarkom na območju Krasa. Pričakujejo, da bo po pridobitvi uporabnega dovoljenja investicija formalno zaključena še v tem letu.
CENTER ZA VELIKE POŽARE V SEŽANI ZGRAJEN: Tehnični pregled je opravljen, kdaj bo uporabno dovoljenje?
Slovenija
Največji požar v zgodovini Slovenije je na Krasu divjal julija 2022. Zajel je 2.000 hektarjev površin na slovenski in italijanski strani meje. Vzrok za požar delno pripisujejo iskram, ki so nastale zaradi zaviranja italijanskega vlaka, delno ostaja nepojasnjen. Več dni se je hitro razplamteval zaradi močne burje, gašenje pa je oteževal tudi težko dostopen kraški teren in neznana količina neeksplodiranih ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne. Gasilci so v glavnem branili robove požara, medtem ko je v notranjosti bilo mogoče samo gašenje iz zraka. 1.500 prostovoljnih gasilcev iz vse Slovenije je takrat prišlo Kraševcem na pomoč. Mnoge vasi so bile evakuirane, a tudi uspešno ubranjene pred ognjem.
Kot so potrdili na Upravi RS za zaščito in reševanje, je gradnja omenjenega centra že končana, prav tako so že izvedli tehnični pregled objekta. Trenutno teče postopek pridobivanja uporabnega dovoljenja, ki ga pričakujejo še letos.
Sežanski Vseslovenski center za velike požare bo namenjen vzdrževanju pripravljenosti in usposabljanju operativnih gasilcev za ukrepanje ob večjih požarih.
Poleg tega bo sežanska občina v prihodnjih letih dobila še nov gasilski dom in skladišče za humanitarne organizacije. Kot so na sežanski občini povedali avgusta, bo oba objekta občina zgradila znotraj kompleksa izobraževalnega centra za zaščito in reševanje. Gasilski dom bo prostore dobil tako v pritličju kot prvem nadstropju, skladiščni objekt pa bo v pritličju. Gasilski dom bo sicer zajemal 746 kvadratnih metrov površine, skladiščni objekt pa 307. Celoten projekt je ocenjen na nekaj več kot tri milijone evrov, pri čemer bo Evropska unija prispevala skoraj 1,8 milijona evrov.
Kot je poleti še dodal generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin, so se odločili, da je nesmiselno, da bi gradili vsak svojo infrastrukturo, saj so objekti in njihovo delovanje neločljivo povezani, saj delujejo skupaj. "Na splošno je Sežana preplet sodelovanja med občino, Upravo RS za zaščito in reševanje in Zavoda za gasilsko reševalno službo Sežana, zato v tej simbiozi včasih sploh ne vemo več, kaj je čemu namenjeno, saj želimo delati z roko v roki," je razložil.