Spominske slovesnosti ob stoletnici prve svetovne vojne, ki je pustila sledi v skorajda sleherni slovenski družini, so že v polnem teku. Ena izmed nalog Fundacije Poti miru v Posočju je tudi ohranjanje zgodovinske dediščine prve svetovne vojne, kamor spadajo dokumenti, fotografije, pisma, razglednice in spominski predmeti. V fundaciji so te začeli zbirati in dokumentirati.
Fundacija prosi vse, ki imate spominsko gradivo, da ga prinesete k njim. Sedež Fundacije je v Kobaridu, poleg kobariškega muzeja. Predmete in dokumente sprejemajo vsak dan med 9.00 in 17.00.
"RTV Slovenija se je že pred časom odločil in poslušalce pozval, naj zbirajo pisno, slikovno in ustno gradivo, vse z namenom ohranjanja te pomembne dediščine in predstavitve širši javnosti. Tako smo se tudi v fundaciji odločili, da poizkušamo na Goriškem spodbuditi to akcijo in še bolj priti v stik z domačini ter njihovimi predmeti, ki spominjajo na ljudi, ki so doživeli te grozote, danes pa so to pomemben faktor pri ohranjanju zgodovinskega spomina in ne nazadnje tudi identitete, ki nas oblikuje," je idejo za akcijo opisala Maša Klavora iz fundacije.
"Vse domačine, ki imajo po svojih hišah ali na podstrešjih, fotografije ali predmete, ki so povezani s prvo svetovno vojno, soško fronto, vabimo, da dokumente prinesejo v Kobarid na naš sedež." V fundaciji bodo dokumente fotografirali ali skenirali po pripovedovanju prinašalca pa naredili tudi neko zgodbo; opisali, kaj posamezni predmet je in kakšen pomen nosi. Zbrano gradivo bodo v fundaciji predstavili na razstavi, del gradiva pa bodo skušali spraviti tudi v knjižno obliko.