DOMAČINI O SEŽIGANJU ODPADKOV V ANHOVEM: Naše okolje je preobremenjeno!

Posočje

Prebivalci Občine Kanal ob Soči, predvsem tisti, ki živijo v bližini cementarne Salonit Anhovo, so prepričani, da je njihovo okolje zaradi sežiganja odpadkov preveč obremenjeno. To je bilo eno od sporočil sinočnjega pogovora o okoljskih vidikih nadaljnje rabe alternativnih goriv v organizaciji Radia Koper in društva Eko Anhovo.

Pogovora, ki je potekal v Desklah, se sicer niso udeležili predstavniki Salonita, prav tako se je opravičil direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ivan Eržen.

Bogomir Bavdaž in Bojan Marinič iz društva Eko Anhovo sta predstavila bojazni domačinov. V Salonitu gradijo skladišče za odpadke, ki jih nato v peči skurijo ter tako ustvarijo dovolj toplote za pridelavo cementa. Izpuste iz dimnika merijo, vendar meritvam krajani ne verjamejo. Zato so se krajani Gorenjega polja pred leti s podpisi opredelili, da ne dovolijo kurjenja odpadkov le dobrih 100 metrov od prvih hiš v kraju.

Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak poudarila, da so meritve izpustov pomembne. Verjame, da so v okolici cementarne pod dovoljenimi najvišjimi vrednostmi, opozorila pa je, da nihče ne ve, kako ena ob drugi delujejo in ali se njihovi vplivi seštevajo, množijo, potencirajo...

"Obstaja utemeljen sum, da je zato v tem okolju več rakavih obolenj. Po različnih raziskavah pa drži, da življenje tri kilometre okoli sežigalnic vpliva na predčasne porode in na nerojene otroke," je povedala Dodič Fikfakova.

Zato okolij, ki so bila že doslej obremenjena z različnimi onesnaževanji, kot je bila srednja Soška dolina z azbestom, po njenem mnenju ne bi smeli izpostavljati novim potencialnim onesnaževanjem. "Odločevalci bi morali najprej pomisliti na človeka in ga ne bi smeli dodatno obremenjevati," je še povedala Dodič Fikfakova.

Druga povabljena zdravnica Nevenka Mlinar je predstavila povečan obseg rakavih obolenj med prebivalci Deskel, Anhovega in bližnjih vasi. Podatke o obolelih v zdravstvenem domu Deskle je začela zbirati leta 2002. Ugotovila je, da na tem majhnem območju letno za rakom zboli 21 ljudi, kar pomeni, da je povprečno letno pojavljanje raka na 10.000 prebivalcev za sedem večje od slovenskega povprečja.

Župan Andrej Maffi je povedal, da ga skrbi, v kakšnem okolju živijo prebivalci kanalske občine. Zato občina na lastne stroške letno naroči več meritev. Lani so zanje poskrbele kar štiri različne institucije, ki bodo kmalu predstavile svoja poročila.

Član Alpe Adria Green Tomaž Ogrin je menil, da bodo meritve verodostojne šele tedaj, ko jih bodo prebivalci sami nenapovedano lahko izvajali, kar bi bilo mogoče z jemanjem vzorcev na vrhu industrijskega dimnika z droni, s črnimi skrinjicami v dimniku ali s fotografiranjem izpustov iz dimnika, kar domačini sicer že počnejo.

V Salonitu prebivalce mirijo. Čeprav jih na pogovoru ni bilo, so za STA v podjetju povedali, da je po njihovih meritvah kakovost zraka v Anhovem boljša kot v večini slovenskih mest, kakovost tal pa povsem primerljiva s širšo regijo. V družbi odpadke kot gorivo uporabljajo že več kot 30 let. "Salonit Anhovo ima ob tem dokazano izmerjene nižje vplive na okolje kot povprečna evropska cementarna," so v odgovoru zapisali v Salonitu.

Letošnje investicije Salonita bodo namenjene temu, da bi bilo okolje še manj obremenjeno kot doslej, so dodali. Ob tem so povabili vse, da si ogledajo proizvodnjo ob dnevih odprtih vrat. Kot so zatrdili, jim bodo pokazali vse, kar jih zanima oziroma česar jih je strah.

Deli novico: