DRŽAVNI VRH POZIVAJO K RAZUMU: 60 slovenskih intelektualcev opozarja na posledice varnostnega sporazuma z Ukrajino

Slovenija

Skupina 60 slovenskih intelektualcev je na predsednico Slovenije Natašo Pirc Musar, predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič in predsednika vlade Roberta Goloba naslovila poziv k spremembi odnosa do vojne v Ukrajini in k odstopu od namere po varnostnem sporazumu z "ukrajinskim režimom". Kot so prepričani, le-ta Slovenijo še dodatno vpleta v neposredno odgovornost za nadaljevanje in posledice te vojne.

Ob napovedi predsednice Nataše Pirc Musar, da danes potuje v Kijev na pogovore z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in na podpis varnostnega sporazuma med državama, se je oglasila skupina 60 domačih intelektualcev s pismom, s katerim znova pozivajo državni vrh k spremembi odnosa do vojne v Ukrajini.

Kot so zapisali, se spopadi v Ukrajini nadaljujejo že skoraj dve leti in pol, učinkov vseh dosedanjih ukrepov pa ni videti, "vztrajanje pri oboroževanju ukrajinskega odpora pa prispeva le k temu, da se ruskim silam napredovanje nekoliko otežuje, zagotovo pa da se agonija ukrajinskega prebivalstva in vojakov, ukrajinskih in ruskih, na bojiščih, podaljšuje, širi in poglablja".

"Vse to početje, ki mimogrede požira na desetine milijard davkoplačevalskega denarja, nas vse bolj približuje rdeči črti, onstran katere je lahko samo še vojna širših razsežnosti, evro-azijska, morda celo svetovna in če svetovna, vemo, kakšna." Kot poudarjajo, pri vsem tem sodeluje tudi naša država, podpis varnostnega sporazuma med državama pa nas bo še dodatno vpletel v "neposredno odgovornost za nadaljevanje in posledice te vojne".

Pri tem opozarjajo, da sta politični vodstvi zveze NATO in Evropske unije pod močnim vplivom in diktatom ZDA in "snujeta in vsiljujeta omenjeno politiko in to s tezo, ki jo vse bolj širita v zadnjem obdobju: če pade Ukrajina, bo postala tarča Putinovih imperialističnih apetitov vsa Evropa, na kocki bo naša skupna varnost in se zato moramo pospešeno oboroževati ter se pripraviti na vojno. Francoski predsednik je v razmislek predlagal celo napotitev evropskih vojsk v bran Ukrajine!" 

Med orožjem, ki ga Zahod dostavlja Ukrajincem, so tudi rakete dolgega dosega in bombniki F-16, ki se po opravljenih misijah vračajo na izhodiščna letališča – slednja pa niso v Ukrajini, zato je lahko vsak kraj, od koder je ozemlje Ruske federacije napadeno, tarča povračilnih ukrepov. "Iz tega je jasno, da s tako politiko Zahod s svoje strani širi in poglablja spor do nezamisljivih razsežnosti. Slovenska politika pri tem ne bi smela sodelovati!" piše skupina intelektualcev. 

Med podpisniki so znana imena slovenskih intelektualcev, kot so Spomenka Hribar, Ivo Vajgl, Jože P. Damijan, Rudi Rizman, Uroš Lipušček, Matjaž Kmecl, Dušan Keber, Svetlana Slapšak, Maca Jogan, Bogomir Kovač, pater Karel Gržan, Franco in Aurelio Juri ter drugi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Ištrijan |  27 .06. 2024 ob  17: 32
12
Razum je "nas" drzavni vrh ze zdavnaj zapustil. Gre samo se za profitersko tolpo, od zunaj vodenih in usmerjanih ljudi.
siviovcar |  27 .06. 2024 ob  15: 00
20
Vedno bolj se zakopavamo v gnoj. In vedno težje se bo iz njega izkopati.
Kar se slabo začne. se ne more dobro končati!