Poslanci državnega zbora so na izredni seji s 51 glasovi za in enim proti sprejeli novelo zakona o lekarniški dejavnosti, poroča STA. Novela med drugim uvaja prepoved uveljavljanja ugovora vesti farmacevtskim delavcem v lekarnah. Podprli so jo poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. Poslanci SDS so sejo obstruirali.
FARMACEVTI BREZ UGOVORA VESTI: Poslanci so sprejeli novelo zakona o lekarniški dejavnosti
Slovenija
Predlog novele zakona je vlada sprejela v začetku decembra in ga poslala v obravnavo državnemu zboru. Že naslednji dan so koalicijske stranke opozorile na problematičen člen, ki bi omogočil farmacevtom, da zaradi ugovora vesti zavrnejo izdajo določenih zdravil. Takšna ureditev bi lahko pomenila, da bi moral pacient po zdravilo v drugo lekarno. Na seji odbora za zdravstvo so poslanci SD predlagali črtanje spornega člena, a predlog ni prejel zadostne podpore. Poslanci Svobode in Levice so podprli dopolnilo, ki je člen predrugačilo in določilo, da farmacevtski delavci ugovora vesti ne bodo mogli uveljavljati. Koalicijski poslanci so v svojih razpravah poudarili, da gre za nomotehnično izboljšavo, ki zagotavlja enakopraven dostop pacientov do zdravil.
Razlog za spremembo
Povod za spremembo je bil primer iz Lendave, ko farmacevtka zaradi ugovora vesti ni želela izdati kontracepcijskih tablet. Ta dogodek je sprožil razprave o tem, kako zagotoviti pravico pacientov do zdravil, ne glede na osebna prepričanja farmacevtov.
Kritike opozicije
Poslanka NSi Iva Dimic je v razpravi izrazila nestrinjanje z omejitvijo ugovora vesti in opozorila, da taka ureditev postavlja farmacevtske delavce v neenakopraven položaj v primerjavi z drugimi zdravstvenimi delavci, ki to pravico še vedno imajo. Opozorila je, da bi morali imeti vsi zdravstveni delavci možnost, da svoje delo opravljajo v skladu z osebnimi prepričanji. S sprejemom novele so poslanci podprli sistemsko rešitev, ki farmacevtom odvzema pravico do ugovora vesti, kar koalicija utemeljuje kot korak k bolj dostopnemu zdravstvenemu sistemu.