Kobarid bo danes in v soboto v znamenju dogajanja na letošnjem Festivalu soške postrvi. V ospredju letošnjega dogajanja bo razstava Smaragdna kraljica Alp ter predstavitev skulpture Soška Faronika. Skulptura naj bi poslej kot straža ob Soči opozarjala ljudi, naj vendar spoštujejo reke in jim prizanašajo z odpadki človeške civilizacije.
Festival soške postrvi kot spodbuda za spoštovanje narave
Posočje
Skulptura Soška Faronika je sestavljena iz odvrženih kovinskih predmetov, ki so jih potapljači potegnili iz voda; nastala je v Avtonomnem kulturnem centru Metelkova v Ljubljani, pod prsti kiparja Roka Moharja.
"Veliko bolj, kot se zavedamo, smo odvisni od voda. Bajeslovna riba faronika, na kateri sloni naš planet, pri nas živa samo še v ljudskem izročilu na Primorskem, grozi: če bo zamahnila z repom, bo svet potopljen; če se bo zvrnila na hrbet, bo svet pogubljen. Iz teh starodavnih izročil razberemo svarilo, naj spoštujemo vode, naj jih varujemo in ohranjamo nedotaknjene - potem bo tudi riba faronika mirovala, ne bo potresov in ne poplav...," so zapisali v povabilu na letošnji festival na Občini Kobarid.
Razstavo Smaragdna kraljica Alp, ki jo bodo v Zeleni hiši na kobariškem trgu odprli ob 18. uri, so pripravili naravovarstvena organizacija World Wide Fund for Nature (WWF) in Ohranimo Sočo - zavezništvo za živo reko v sodelovanju z Ribiško družino Tolmin. Razstava prikazuje edinstveno lepoto reke Soče, hkrati pa obiskovalca opozori na krhkost rečnega sistema in številne prednosti, ki jih zdrava reka nudi človeku.
Reka Soča s pritoki je ena zadnjih nedotaknjenih rek, zato je pomembna za celoten alpski prostor. Razstavne fotografije so delo fotografinje Melite Bubek, ki je s podvodno fotografijo uspela preplesti svet nad in pod rečno gladino in tako poudariti mnogoplastni pomen smaragdne lepotice.
Zavezništvo Ohranimo Sočo je nastalo pod okriljem WWF in združuje različne organizacije, ki se med drugim skupaj zavzemajo za zaščito Soče in njenih pritokov pred nadaljnjo hidroenergetsko izrabo.
Letošnji festival bo ljubiteljem ribolova ponudil tudi preizkušnjo v castingu in izdelavi muh, najmlajši pa si bodo ogledali otroško gledališko predstavo Smetiščni škrat. V času festivala bo na kobariškem trgu potekal že tradicionalni Sejem starin in domače obrti, ki ga tudi letos organizira Turistična zveza Gornjega Posočja, degustacijo jedi iz soške postrvi v družbi Ribiške družine Tolmin, Kobariškega gastronomskega kroga in društva Samooskrba Kobarid ter vin Kleti Brda ter večerno zabavo.
Festival se bo zaključil v soboto s tekmo v muharjenju na reki Soči ter ribiškim piknikom s podelitvijo nagrad.