Francozi evropski prvaki

Košarkarji Francije so v finalu evropskega prvenstva v Ljubljani premagali Litvo z 80:66 (19:22, 50:34, 68:50).

Košarkarji Francije so prvič v zgodovini postali evropski prvaki. V finalu 38. eurobasketa v Ljubljani so nadigrali Litvo z 80:66.

Za Francijo, ki je v četrtfinalu premagala Slovenijo, je to osma medalja z evropskih prvenstev, tretja na zadnjih petih eurobasketih in druga zaporedna po srebru na prejšnjem prvenstvu v Litvi. Na drugi strani je Litva zbirki treh zlatih medalj dodala drugo srebrno.

Odločitev o zmagovalcu je po izenačeni prvi četrtini oziroma minimalnem vodstvu Litve padla že v drugih desetih minutah, ki jih je Francija dobila z rezultatom 31:12. Ključna je bila 14. minuta, ko je Litva na krilih Linasa Kleize še vodila z 29:27. Do tedaj je Kleiza dosegel kar 16 točk in bil nerešljiva uganka za obrambo Francije. Toda trener Jonas Kazlauskas ga je posadil na klop in igra Litve je le še strmoglavila.

Dvorana Stožice, gledalcev 10.000, sodniki: Lamonica (Italija), Arteaga (Španija), Belošević (Srbija).
* Francija: Lauvergne 2, Batum 17 (2:2), Diot 5, Petro 8 (2:2), Parker 12, Pietrus 6, De Colo 4, Diaw 15, Ajinca 4, Gelabale 7 (3:3).
* Litva: Kalnietis 19 (1:2), D. Lavrinovič 7, Maciulis 7 (2:2), Seibutis 10 (8:8), Kleiza 20 (1:1), Pocius 3 (3:4).

Vlogo Kleize je pri Franciji ob nerazpoloženem Tonyju Parkerju (met iz igre v prvem polčasu 2:7) prevzel Nicolas Batum, član Portlanda iz lige NBA. Do 18. minute je zbral 17 točk in Francijo popeljal v vodstvo s 43:34. Še več, razlika je do odmora narasla na 16 točk, saj je Antoine Diot dobesedno v zadnji desetinki prvega polčasa zadel met iz obupa oziroma trojko z devetih metrov.

V drugem polčasu se slika na igrišču ni spremenila, saj je Francija še naprej dominirala v vseh segmentih igre. Še posebej pa pod lastnim obročem, kjer košarkarji Litve niso pobrali žoge vse do 36. minute. V tem času Franciji ni bilo težko nadzorovati poteka tekme - skok je v prvih treh četrtinah dobila s 30:13 - in prednost celo povišati na 22 točk (64:42).

Najboljšemu igralcu turnirja Tonyju Parkerju (12 točk, met iz igre 6:17) tako v zadnji četrtini sploh ni bilo treba pokazati vsega znanja, saj je imel dovolj razpoloženih soigralcev. Boris Diaw je v drugem polčasu dosegel 13 točk.

Francoski navijači, ki so bili v Stožicah sicer v močni manjšini proti več tisoč Litovcem, so tako lahko že mnogo pred zadnjim zvokom sirene ob napevih Marseljeze slavili zgodovinsko prvo zlato odličje z EP in največji uspeh francoske košarke ob srebru z olimpijskih iger v Sydneyju.