Ob 165. obletnici smrti pesnika Franceta Prešerna je na današnji kulturni praznik njegovo rojstno hišo v Vrbi obiskalo več sto ljudi, ki so prisluhnili tudi tamkajšnji osrednji slovesnosti ob prazniku. Nagovoril jih je minister za kulturo Uroš Grilc, ki je poudaril pomen kulture za oblikovanje družbenih sprememb tudi v času krize
Grilc: Kultura je gonilna sila človekovega razvoja
Slovenija
"V času, ko je bitka za našo nacionalno državo že izbojevana, sedanjost pa na nas predvsem v obliki gospodarske krize naslavlja nove težave, je pomembno poskrbeti predvsem za to, da naše spoštovanje kulture in umetnosti ne ostane na zgolj deklarativni ravni," je opozoril minister.
Kot je pojasnil, se retorika krize rada sklicuje na to, da je treba v imenu varčevanja zamrzniti vse, kar se ne kaže kot življenjsko pomembno. "Ta retorika kulturo rada prikazuje kot nekakšno razkošje, rezervirano za obdobja prosperitete," je dejal.
Kultura ni modni dodatek
Zato je, kot je povedal minister, prav v časih, kot je današnji, pomembno vsakič znova poudariti, da "kultura ni nekakšen modni dodatek, ki se mu lahko zlahka odrečemo, temveč gonilna sila človekovega razvoja, ki s svojim prispevkom spreminja našo družbeno resničnost in ki jo moramo podpreti, če si želimo sprememb".
Pozval je, naj nam letošnji kulturni praznik služi kot opomin na moč, ki jo imata umetnost in kultura. Kultura je odigrala ključno vlogo v marsikaterem zgodovinskem trenutku slovenskega naroda, zato je Grilc prepričan, da bo tudi v obdobju, ki prihaja, ključna nosilka ekonomskih in družbenih sprememb.
170-letnica Zdravljice
Letošnja prireditev v Vrbi je potekala v znamenju 170-letnice Prešernove napitnice Zdravljice. Obiskovalci so lahko na starodaven način Zdravljico natisnili na poseben papir. Na voljo pa so jim bile tudi nova knjižica z Zdravljico v slovenskem in 26 tujih jezikih in 170 oštevilčenih steklenic, polnjenih z vinom beli pinot.
Vrbo je zaradi vremenskih razmer sicer letos obiskalo nekoliko manj ljudi kot običajno. Zaradi nevarnosti hoje po gozdu je bil odpovedan tudi tradicionalni pohod veteranov iz Radovljice v Vrbo, ki se ga vsako leto udeleži približno 300 pohodnikov. Prav tako tradicionalnega pohoda po poti kulturne dediščine pa se je letos udeležilo okrog 150 ljudi.