"HUDIČ SE SKRIVA V PODROBNOSTIH": V skupini Skupaj zmoremo vladni predlog o mega zakonu podpirajo, a bi ga konkretno popravili

Slovenija

Skupina malih podjetnikov in podpornikov malega podjetništva v Sloveniji pod imenom Zmoremo Skupaj, ki izhajajo iz peticije "za odpravo prispevkov, davkov in solidarnostno pomoč države s.p.-jem in malim d.o.o.-jem v času prepovedi poslovanja", ki jo je do danes spletno podpisalo 14.884 ljudi, pozdravlja vladno potrditev predloga Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Hkrati poudarjajo, da je predlog zakona dober začetek, ki pa ga je potrebno v parlamentu izboljšati.

V skupini Skupaj zmoremo so ugotovili, da se 'hudič skriva v podrobnostih'. "Pri natančnejšem prebiranju členov predloga zakona je veliko preveč določil, ki namen zakona obračajo na glavo, so škodljiva in jih je potrebno odpraviti ali pa spremeniti," so prepričani.

Tako menijo, da bi to morala biti pomoč za vse in predlagajo, da se v celoti izbrišejo pogoji, ki določajo, kdo pri delodajalcih in pri samozaposlenih je sploh upravičen do prejemanja te pomoči. Prav tako se jim zdi nepotrebno, da se spisek prejemnikov pomoči javno objavlja. "Veliko podjetnikov izstavi račun enkrat za večmesečno delo, tako da je primerjava realizacije, kot je predlagana v zakonu, skregana z realnostjo poslovanja. Tudi v kolikor so računi izstavljeni mesečno, je nerealno pričakovati, da bodo le ti tudi plačani," so obrazložili.

V skupini Skupaj zmoremo nadalje državi predlagajo, da za najemnike poslovnih prostorov, ki ne smejo poslovati, država uvede subvencijo na 50 odstotkov najemnine v obliki davčne olajšave. Po njihovem predlogu naj se tudi davčne stopnje vrnejo na 20 in 8 odstotkov.

Iz tako imenovanega mega zakona bi izbrisali člen, ki določa, da dolžniki do pomoči niso upravičeni, saj menijo, da plačilna disciplina nima veze s pomočjo.

Zakon naj po mnenju skupine Skupaj zmoremo tudi odpravi nesmiseln pogoj, da morajo delodajalci, v kolikor dajo delavca na čakanje, tega nato še najmanj šest mesecev zaposlovati, "saj ne moremo vedeti, kakšna recesija bo sledila času epidemije in ni prav, da delodajalca silimo v kaj takšnega, saj bo sicer to le vezana trgovina, nikakor pa ne pomoč."

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija