INFARKTNA TEKMA V BONIFIKI: Slovenski košarkarji do prve zmage v kvalifikacijah za EP

Koper

Košarkarji Slovenije so v drugem nastopu v kvalifikacijah za EP 2021 zabeležili prvi par točk. V Kopru so premagali Avstrijo s 85:78.

Izbranci selektorja Rada Trifunovića proti na papirju najslabši reprezentanci v naši skupini niso navdušili. Do dveh točk so prišli šele v zaključku tekme, pa čeprav so pred koncem prvega polčasa vodili že z 18 točkami prednosti.

Prvi kvalifikacijski cikel je Slovenija zaključila s porazom na Madžarskem in zmago proti Avstriji, naslednji preizkušnji v kvalifikacijah za EP pa jo čakajo novembra letos, ko bo gostila Ukrajino in Madžarsko. Na evropsko prvenstvo, ki bo potekalo v Nemčiji, Gruziji, Italiji in na Češkem, se bodo od štirih ekip v skupini uvrstile prve tri reprezentance. Še pred tem so konec junija na vrsti kvalifikacije za olimpijske igre.

Čeprav zmaga ne bi smela biti pod vprašajem, so se varovanci Rada Trifunovića znova poigrali z živci ljubiteljev slovenske košarke. Aktualni evropski prvaki niso več tista reprezentanca, ki je v prejšnjih kvalifikacijah za EP mlela svoje tekmece. Za osvežitev spomina; tedaj je v kvalifikacijah dobila vseh šest tekem s povprečno 18,3 točke razlike, nato pa se je z devetimi zaporednimi zmagami sprehodila do evropskega prestola.

Še posebej zaskrbljujoč je bil drugi polčas. Potem ko je Slovenija v 17. minuti povedla z 18 točkami razlike (41:23) in bi morala le še dokončati svojo nalogo, je nerazumljivo popustila in tekmecu, ki je igral nepopustljivo in motivirano, dovolila, da se je vrnil v igro. Avstrijci so do odmora znižali razliko na 43:29, v tretjem delu pa so Sloveniji zabili kar 35 točk ter prešli v vodstvo.

Gledalci v dvorani Bonifika so bili v šoku, enako tudi tisti pred televizijskimi ekrani, radijskimi sprejemniki in drugimi tehničnimi napravami. A na srečo so se slovenski košarkarji še pravočasno zbrali, v 36. minuti znova povedli s 77:69 in na koncu tekmo vendarle pripeljali do srečnega konca.

Slovenijo so iz neugodnega položaja povlekli kapetan Edo Murić, nova naturalizirana okrepitev Jordan Morgan in najboljši strelec španskega prvenstva Klemen Prepelič. Kapetan je dosegel 19 točk in zbral 8 skokov, Američan jih je prav tako vknjižil devetnajst ter dodal sedem skokov, Prepelič pa je imel najvišji statistični indeks (22), saj je zabeležil 17 točk, 7 skokov in 5 podaj.

* Dvorana Bonifika, gledalcev 2800, sodniki: Maestre (Francija), Yalman (Turčija), Maciulis (Litva).
* Slovenija: Rupnik 4 (1:2), Nikolić 6, Prepelič 17 (5:5), Murić 19 (4:4), Blažič 9 (2:2), Hrovat 5 (1:2), Morgan 19 (3:3), Hodžić 3, Dimec 3 (3:4).
* Avstrija: Schreiner 2 (2:2), Vujošević 18 (5:6), Lamešić 5 (1:2), Klepeisz 8, Hopfgartner 2, Trmal 2, Ogunsipe 17 (2:3), Douvier 9 (5:5), Lanegger 2, Novas 13 (6:6).
* Prosti meti: Slovenija 19:22, Avstrija 21:24.
* Met za dve točki: Slovenija 18:30, Avstrija 15:35.
* Met za tri točke: Slovenija 10:34 (Murić 3, Nikolić 2, Prepelić 2, Rupnik, Blažič, Hodžić), Avstrija 9:33 (Vujošević 3, Ogunsipe 3, Klepeisz 2, Novas).
* Skoki: Slovenija 39 (29 + 10), Avstrija 40 (24 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 26, Avstrija 24.
* Pet osebnih: Murić (36.), Douvier (40.).

vseved |  23 .02. 2020 ob  21: 58
SRAMOTA. TUDI KOŠARKARJI GREDO PO STOPINJAH NOGOMETAŠEV .nIČ NE BO IZ NJIH.