Mediji so polni člankov o plastiki, ki onesnažuje svetovna morja. Skoraj nikjer pa ni zaslediti podatka, da so morska dna prekrita še z enim ogrožujočim odpadkom – izgubljenim in zavrženim ribolovnim orodjem. Ta med drugim ogroža morsko raznolikost, zato se je slovenska ekipa odločila, da naredi temu konec s pomočjo projekta DIZRO.
INOVATIVNO ČIŠČENJE MORJA: Odstranjevali bodo zavrženo ribiško orodje in ga reciklirali (FOTO)
Koper
V okviru operacije bodo strokovnjaki identificirali najmanj petdeset najbolj onesnaženih lokacij morskega okolja v Istri. S pomočjo potapljačev ga nameravajo v 25 mesecih očistiti, da bi spet zaživela biotska raznovrstnost. Predvidevajo, da bodo dvignili najmanj pet tisoč ribiških mrež in okoli 300 kilogramov kovin. S tem bodo močno prispevali k ohranitvi naravne dediščine. Vzporedni cilj, ki ga zasledujejo, pa je vzpostavitev nove inovativne storitve odstranjevanja ribolovnega orodja za razvoj trajnostnega ribolova v Istri. Ta predvideva tudi recikliranje zavrženega orodja.
Zavod za pomorske dejavnosti Koper je skupaj s partnerjem Zanestra d.o.o. prijavil operacijo 'Dvig izgubljenega oziroma zapuščenega ribolovnega orodja v slovenskem morju', in sicer v okviru javnega poziva LAS Istre v letu 2017 za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS Istre 2014–2020. Vrednost celotne operacije, ki se bo izvajala dve leti, znaša dobrih 246.000 evrov. Operacijo sofinancira Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo v 85-odstotnem deležu.
Dizro pa ni samo kratica za dvig izgubljenega oz. zavrženega ribolovnega orodja: tako se je tudi imenovalo plovilo, ki so ga med prvimi uporabljali za ribolov na kapesante ob francoski obali.
Komentiraj
Sicer pa zdej prihaja turisticna sezona in bo v morju koncalo dosti plocevink in drugih smeti.
K nam prihajajo druzine iz cele slovenije otrok se gre potapljat z masko in vidi pac kar vidi..morda bo v soli imel nalogo narisat morsko dno,slika ne bo ravno zanimiva