IZMERILI NAJVIŠJO FEBRUARSKO TEMPERATURO V SLOVENIJI: Rekordi padli tudi na Primorskem!

Slovenija

Medtem ko je bil lanski februar zelo mrzel, se je letošnji - in s tem tudi meteorološka zima - zaključil s ponekod najvišjimi doslej izmerjenimi temperaturami v februarju. V Gačniku v Slovenskih Goricah pa se je ogrelo kar na 24,1 stopinje Celzija, kar je po znanih podatkih najvišja doslej izmerjena februarska temperatura v Sloveniji.

V Gačniku so tako v četrtek namerili 2,9 stopinje več od dosedanjega rekorda na tej lokaciji iz februarja 2004. Le za desetinko stopinje Celzija manj, torej natanko 24 stopinj, so v februarjih 1950 in 1990 izmerili v Ajdovščini oziroma v Vedrijanu v Goriških Brdih, navaja danes objavljeno poročilo Agencije RS za okolje (Arso) o visoki temperaturi zraka med 26. in 28. februarjem. Glede na arhiv uradnih meteoroloških meritev je tako v četrtek izmerjena temperatura v Gačniku doslej najvišja izmerjena temperatura v februarju, izpostavlja poročilo.

A ob tem Arso opozarja, da je pri primerjavi starejših meritev z novejšimi treba poudariti, da so se skozi desetletja načini merjenja temperature, merilne naprave in okolica merilnih postaj bolj ali manj spreminjali, kar lahko znatno vpliva na izmerjene vrednosti. Običajno je ta vpliv velikostnega reda nekaj desetink stopinje Celzija, v posameznih primerih pa več kot eno stopinjo.

Vremenska slika nad Evropo 28. februarja zgodaj popoldne

Rekordi zabeleženi na več merilnih mestih

Februarski temperaturni rekordi so sicer bili v sredo in četrtek po Sloveniji zabeleženi na več merilnih mestih z daljšim nizom meritev, ponekod so bile temperature celo višje od rekorda prve dekade marca. Kot je pojasnil meteorolog z Arsa Brane Gregorčič, so v sredo temperaturne rekorde z najvišjimi doslej izmerjenimi februarskimi temperaturami zabeležili v krajih na Primorskem, med drugim v Tolminu (23,4 stopinje Celzija), Dolenjah pri Ajdovščini (23,3) in Kopru (20,3).

Še več temperaturnih rekordov je padlo v četrtek v krajih vzhodnega dela države. Poleg omenjenega rekorda v Gačniku je bilo rekordno toplo za februar tudi v Mariboru (Tabor), kjer se je ogrelo na 23,5 stopinje Celzija, kar je za dve stopinji nad dosedanjim februarskim rekordom iz let 1990 in 1998 na tej lokaciji. Prav tako so rekordno visoke februarske temperature v četrtek izmerili še v Lendavi (23,3), Radencih (22,8), Murski Soboti (22,2), Jeruzalemu (22), Ptuju (21,3), na Sotinskem bregu na Goričkem (22), pa tudi v Celju (21,4), Rogaški Slatini (21,3), Podčetrtku (22,6), Metliki (23,5), Kočevju (21,1) in na letališču Cerklje ob Krki (21,8), pa tudi v Logarski dolini (19,7).

Velika temperaturna razlika med jutrom in popoldnevom

Ob tem je bila v četrtek tudi velika temperaturna razlika med jutrom in popoldnevom, ko je ta ponekod na vzhodu Slovenije presegla 25 stopinj Celzija, kar je blizu rekordni vrednosti zadnjih desetletij, še navaja omenjeno poročilo Arsa.

Sicer pa je v minulem trimesečju, to je v meteorološki zimi, februar nekako najbolj odstopal od dolgoletnih povprečij. Za razliko od lanskega je, kot omenjeno, prinesel visoke temperature, se je pa začel s precej dežja, tako da mesec v celoti ni bil sušen, čeprav se je proti koncu meseca začela suša. December in januar sta bila glede temperatur razmeroma blizu dolgoletnim povprečjem, je povedal Gregorčič. Podrobnejšo analizo minule meteorološke zime pripravljajo na klimatološkem oddelku Arsa, znana bo predvidoma v začetku prihodnjega tedna.

V prihodnjih dneh temperature ne bodo več tako visoke, napovedujejo meteorologi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija