IZPADANJE LAS MED PRHANJEM? Strokovnjaki opozarjajo, da je lahko vzrok okužba

Trendi

Izpadanje las med prhanjem je pogosto opažen pojav, ki pa lahko v nekaterih primerih nakazuje resnejše težave z zdravjem lasišča ali lasnih mešičkov. Okužbe, ki jih povzročajo mikroorganizmi, kot so bakterije, glive in kvasovke, lahko privedejo do vnetij, poškodb lasišča in celo trajne izgube las. Strokovnjaki opozarjajo, da je pravočasno prepoznavanje simptomov in ustrezno zdravljenje bistvenega pomena za ohranjanje zdravja las in preprečevanje dolgoročnih posledic. V nadaljevanju so predstavljeni pogosti povzročitelji okužb, njihovi simptomi in možnosti zdravljenja.

Kaj so okužbe?

Okužbe nastanejo, ko mikroorganizmi, kot so bakterije, virusi ali glive, vstopijo v telo in se začnejo razmnoževati. V nekaterih primerih okužba ne povzroča bolezenskih znakov. Bolezen nastane šele, ko mikroorganizmi poškodujejo telesne celice in povzročijo simptome, kot so vnetje, bolečina ali spremembe na koži.

Okužbe, ki so znane po tem, da lahko povzročijo izpadanje las, vključujejo:

- Tinea capitis (glivična okužba lasišča),

- Folikulitis (okužba lasnih mešičkov),

- Piedra (redka glivična okužba las).

Tinea capitis (glivična okužba lasišča)

Tinea capitis je glivična okužba, ki je pogosta predvsem pri otrocih, vendar jo lahko dobijo tudi odrasli. Povzroča jo gliva, ki napade kožo na lasišču in prodre v lasne mešičke. Okužba povzroči okrogle plešaste madeže, ki so rdeči, srbeči in luskasti.

Kako se širi?

Gliva se zlahka prenaša z neposrednim stikom z okuženimi ljudmi, živalmi ali predmeti, kot so glavniki in brisače.

Simptomi:

- okrogli, luskasti plešasti madeži,

- srbenje,

- včasih povišana telesna temperatura.

Zdravljenje:

Zdravniki običajno predpišejo protiglivična zdravila v obliki tablet, ki jih jemljete več tednov. Za preprečevanje širjenja okužbe priporočajo tudi medicinski šampon. Če okužba napreduje in povzroči hudo vnetje, lahko pride do trajnih poškodb lasišča in izgube las.

Folikulitis (okužba lasnih mešičkov)

Folikulitis je okužba lasnih mešičkov – odprtin na koži, iz katerih rastejo lasje. Do okužbe pogosto pride zaradi poškodb, kot je britje ali drgnjenje kože. Najpogostejši povzročitelj je bakterija Staphylococcus aureus, vendar okužbo lahko povzročijo tudi glive, paraziti ali drugi mikroorganizmi.

Simptomi:

- mozoljčkom podobne razjede okoli lasnih mešičkov,

- srbenje ali občutek zategovanja,

- razjede, ki lahko iztekajo ali tvorijo skorjo.

Če folikulitis ni ustrezno zdravljen, lahko okužba poškoduje lasne mešičke in povzroči trajno izgubo las na prizadetem območju.

Zdravljenje:

Zdravljenje je odvisno od povzročitelja okužbe. Zdravniki predpišejo antibiotične kreme, protiglivične šampone ali tablete. V hujših primerih lahko uporabijo steroidna zdravila za zmanjšanje vnetja ali celo izotretinoin, zdravilo za akne, ki zmanjšuje nastajanje sebuma.

Seboroični dermatitis

Seboroični dermatitis ni klasična okužba, vendar je povezan s kvasovkami, vrsto gliv, ki jih najdemo na koži. Ta motnja pogosto prizadene mastna območja telesa, kot so lasišče, obrvi, brada in predel okoli nosu. Čeprav ni nalezljiva, lahko povzroči začasno izpadanje las zaradi draženja kože.

Simptomi:

- rdečkasti ali rumenkasti luskasti madeži na koži,

- mastna koža,

- srbenje,

- prhljaj, ki je lahko suh ali masten. 

Prekomerna proizvodnja sebuma lahko povzroči draženje in srbenje, kar privede do praskanja in poškodb lasišča. Te poškodbe lahko oslabijo lase, ki nato izpadajo.

Zdravljenje:

Uporaba medicinskih šamponov, ki vsebujejo salicilno kislino, ketokonazol ali cinkov pirition, pomaga zmanjšati vnetje in nadzorovati kvasovke. Ob hujših simptomih zdravniki predpišejo lokalna ali sistemska zdravila.

Piedra

Piedra je redka okužba, ki prizadene lasne pramene in povzroči trde izbokline, imenovane noduli, na laseh. Okužba ni zelo pogosta in se večinoma pojavlja v tropskih regijah.

Vrsti piedre:

- Črna piedra: Povzroča temne trde izbokline blizu lasišča. Najpogosteje prizadene ljudi v Aziji in Južni Ameriki.

- Bela piedra: Povzroča bele, bež ali rjave izbokline na laseh, pogosto na obraznih dlakah ali v predelu pazduh.

Čeprav piedra redko povzroči resne težave, lahko oslabi lase, kar povzroči lomljenje.

Zdravljenje:

Glavni način zdravljenja je britje prizadetih las. Zdravniki lahko predpišejo tudi protiglivične šampone ali tablete. Po odstranitvi okuženih las in zdravljenju lasje običajno ponovno zrastejo, piše WebMD.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija