Premier Janez Janša se je danes ponovno zavzel, da bi morala Evropska unija Ukrajini čim prej zagotoviti perspektivno polnopravnega članstva v EU. V tej luči sta s poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim na EU in Evropski svet tudi naslovila posebno pismo, ki ga je doslej podprlo že več njunih evropskih kolegov.
JANŠA O OGROŽENOSTI SLOVENIJE: "Obstaja možnost kibernetskih napadov" (VIDEO)
Slovenija
Janša, ki je na novinarski konferenci Ukrajini izkazal podporo tudi s kravato v modro-rumeni barvi ukrajinske zastave, je ob tem spomnil, da je zgodovina že pokazala, da če se ne širi EU, se širi nekdo drug. Dodal je, da so sedaj potrebne pogumne odločitve.
Ukrajini je po njegovih besedah treba tudi zagotoviti pomoč, s katero se bo lahko ubranila pred ruskim napadom.
Glede dopoldanskega pogovora s predsednikom ukrajinske vlade Denisom Šmigalom je Janša med drugim dejal, da mu je ta povedal, da je cilj ruskega napada na Ukrajino zamenjava vlade in predsednika ter vzpostavitev proruske marionetne vlade.
Koliko je ogrožena Slovenija?
O današnji seji vlade o razmerah v Ukrajini je Janša povedal, da so na njem ocenili tudi neposredno stopnjo ogroženosti države. Ocenili so, da obstaja možnost kibernetskih napadov, neposredne nevarnosti za vojaške spopade na ozemlju Slovenije pa ni.
Slovenski državljani, ki so trenutno v Ukrajini, so po njegovih navedbah na varnem in v stiku s slovenskim veleposlaništvom. Zaenkrat ni podatkov, da bi bil kdo od njih pogrešan ali ranjen, je še dejal premier. "Delamo na tem, da nihče ne bi bil pozabljen," je še dejal.
Njegov obisk Kijeva, ki je bil načrtovan za danes, pa po besedah Janše ni odpovedan in je prestavljen na kasnejši čas.
Tonin: Napad na Ukrajino neizzvan
Tudi minister za obrambo Matej Tonin se je danes zavzel za to, da bi Evropska unija Ukrajini čim prej zagotovila perspektivo polnopravnega članstva v EU. Tako kot Janša je opozoril na možnost kibernetskih napadov v gospodarstvu: "To je prva stvar, ki v vsej tej situaciji lahko grozi Sloveniji in na to seveda moramo biti pripravljeni."
Tonin je zagotovil, da se Slovenija na krizo odziva tudi v okviru Nata in v okviru EU. Poudaril je, da ima Slovenija trenutno v Latviji okoli 50 vojakov, ki se tam nahajajo zaradi ruskih aktivnosti na Krimu leta 2014. "Danes je seveda Nato sprejel in aktiviral določene obrambne načrte, da krepimo našo prisotnost na Vzhodu in s tem zagotavljamo tudi varnost vzhodnim članicam zavezništva Nato," je dodal Tonin.
Razkril je še, da se Slovenija pogovarja s Slovaško, da bi tja napotili do 50 vojakov, ki bi pomagali okrepiti vojaško prisotnost v državi.
Šter: Slovenija konzularne pomoči v Ukrajini trenutno ne more zagotavljati
Konzularno poslovanje slovenskega veleposlaništva v Kijevu je do nadaljnjega ustavljeno, slovenski veleposlanik pa sicer ostaja v Kijevu, so danes sporočili z MZZ. Vodja konzularnega sektorja Andrej Šter je za medije poudaril, da je "nudenje konzularne asistence na območju Ukrajine trenutno povsem neizvedljivo".
Ministrstvo za zunanje zadeve je sicer Slovence v Ukrajini že 12. februarja pozvalo, naj na varen način zapustijo državo, prav tako so odsvetovali potovanja tja. Po podatkih ambasade v Kijevu je bilo takrat v Ukrajini od 60 do 70 slovenskih državljanov, danes je Šter dejal, da jih je "zagotovo še nekaj deset".
"Tisti, ki so na varnem, naj tam tudi ostanejo in spremljajo razmere. Če se odločijo, da državo zapustijo, pa naj to storijo na varen način, kot jim njihova lokacija to omogoča," je dejal Šter. "Ves čas naj imajo pri sebi veljaven osebni dokument, priskrbijo naj si zadostne zaloge vode in hrane, če nameravajo potovati z avtom, pa naj imajo pri sebi tudi dovolj goriva, saj lahko pričakujemo pomanjkanje teh dobrin," je dodal.