KAJ PRAVIJO NAPOVEDI: Ali lahko sluzenje morja traja do konca poletja?

Slovenija

Čeprav ni stalno prisotna in na vseh krajih enako, pa zasluzenost morja kvari užitke v poletju in dela škodo turizmu. Znano je, da naj bi jo lahko razpihala burja, ki pa je po napovedih Agencije za okolje še nekaj časa ni na vidiku. Lahko pa se tudi zgodi, da bo zasluzenost morja trajala do konca poletja.

"Kdaj se bo pojav zaključil, je težko napovedati. Lahko traja do konca poletja, kot se je v preteklosti že dogajalo, lahko pa njegov zaključek pospešijo poletne nevihte, ki močno premešajo vodni stolpec in razbijejo te sluzaste makroagregate," pravijo na Morski biološki postaj Piran, Nacionalnem inštitutu za biologijo.

Če pogledamo v leto 1997, so sodelavci Morske biološke postaje Piran takrat opazili povečan morski sneg v obliki kosmov, v velikosti enega do dveh centimetrov, 20. maja. "23. maja so bili vidni že večji kosmi, ki so se v nadaljnjih fazah pojava preko kemijskih vezi povezovali in tvorili daljše niti, preplete in oblake sluzi. In zadnji zaznamek, ko smo še opazili oblake sluzi na globini sedem do dvanajst metrov, je 9. septembra," opisujejo obilen pojav sluzenja morja v letu 1997.

Na vprašanje, ali je mogoče glede na klimatske spremembe v prihodnjih letih pričakovati, da bo pogosteje prihajalo do zasluzenosti morja, na Morski biološki postaji Piran odgovarjajo, da sluzenje ni pojav, ki je povezan s človekovo dejavnostjo.

Delimo posnetek z morskega dna na območju Fijese. Kot lahko vidite, sluzi niso prisotne le na površini, ampak se prepredajo po celem vodnem stolpcu, se usedajo na morsko dno in dušijo pridnene organizme. Univerza na Primorskem / University of Primorska

Objavil/a Akvarij Piran dne Torek, 18. junij 2024

Prvi pisni viri o sluzenju morja segajo v leto 1729, ko še ni bilo industrije, masovnega turizma in onesnaževanja.

Sluzenje se navadno prične pozno spomladi ali zgodaj poleti, "v razmerah izrazite slojevitosti stolpca". "Vzrokov in mehanizmov nastanka sluzi še vedno ne poznamo, zato tudi nimamo zanesljivih napovedi, kdaj se bo pojavila," pojasnjujejo. Opazovanje pojava v preteklosti je pokazalo, da ni samostojnega mehanizma nastanka in da gre za rezultat več sočasnih dogajanj.

Še ptičji pogled na sluzenje morja ob Piranu. Video: Gorazd Lazar Univerza na Primorskem / University of Primorska

Objavil/a Akvarij Piran dne Četrtek, 20. junij 2024

"Pomembno vlogo pri tem imajo spremembe razmer v okolju, tako meteoroloških, kot hidroloških in oceanografskih, kot je, na primer, stabilnost vodnega stolpca, pa tudi bioloških," zaključujejo na Morski biološki postaji Piran.

Ker je znano, da je burja tista, ki zasluzenost morja razpiha, smo se obrnili na Agencijo za okolje RS in jih vprašali, ali se v prihodnjih dneh obeta kakšna občutnejša sprememba vremena, ki bi lahko vplivala na sluz v morju. A kot pojasnjujejo, nove burje do sredine prihodnjega tedna, najverjetneje pa še dlje, izračuni ne predvidevajo.

Objavil/a LifeClass Portorož dne Petek, 5. julij 2024

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  05 .07. 2024 ob  19: 45
Ko ti en faking kvazi medij že bluzi o globalnem segrevanju in hvala Bogu jih stroka takoj demantira. Pa kdaj ste se vi rodili, da ne veste, da je ta sluz nek normalen pojav, ki v časih pride več kot ponavadi?!?!?!