Če smo bili lani podvrženi dolgotrajni suši, visokim temperaturam in smo stežka pričakovali prvi dež, je letošnja pomlad zagotovo poskrbela, da smo se tega že naveličali. Konec minulega tedna je v Istri (Učka) zapadel celo sneg. Temperature so nizke, vreme ni nič kaj majsko. A kakšno bo poletje? Kdaj naj se odpravimo na dopust in kam, da ne bomo ves čas zaprti v šotoru, kamp prikolici, hotelu ali apartmaju, medtem ko bo deževalo? Za nasvete smo vprašali strokovnjake.
Kdaj na dopust s tako zmešanim vremenom?
Ogromno padavin, razlika izjemna
Od meseca decembra (2011) do konca avgusta (2012) so na merilni postaji Portorož zabeležili samo 330 mm padavin na kvadratni meter. V obdobju od septembra (2012) do 25. maja pa je padlo okoli 900 mm padavin in do konca meseca se bo ta številka še povečala. V zadnjem devetmesečnem obdobju je tako padlo trikrat več padavin kot v devetmesečju pred tem. Sicer je bil maj tudi lani precej namočen, bil je celo med najbolj mokrimi meseci v obdobju suše, ki nas je pestila.
Temperatura močno pod povprečjem za ta čas
Ko govorimo o najvišjih dnevnih temperaturah, so na primer lani 12. maja na Obali izmerili okoli 27 stopinj Celzija in v zadnjem tednu maja znova presegli 24 stopinj, v zaledju je bila celo še kakšna stopinja več. Letos pa so 24. in 25. maja na meteorološki postaji v Portorožu izmerili zelo nizko najvišjo temperaturo zraka, in sicer slabih 16 stopinj. Tudi razlika v jutranjih temperaturah je prisotna. Če smo lani v zadnji dekadi maja v jutranjih urah imeli povprečno med 13 in 16 stopinjami Celzija, se moramo letos kar pošteno obleči. Svoje je dodal tudi veter, saj so temperature zlezle pod 10 stopinj, ob morju še nekoliko niže. Treba pa je poudariti, da je mesec maj vremensko zelo občutljiv in so nihanja v temperaturah lahko zelo velika.
Ledeni možje so skoraj vsako leto bolj točni kot "švicarska ura"
Naj spomnimo, da smo lani 17. maja zjutraj v Portorožu izmerili samo 4,4 stopinje Celzija. Sicer je bilo v tem obdobju hladno tudi drugod po državi, meja sneženja se je na SZ spustila na 800 metrov, temperature pa so se v manj kot 24 urah spustile za 20 stopinj. Za omenjene ohladitve so bili "krivi" ledeni možje, ki povprečno zelo dobro "spoštujejo" stare ljudske pregovore.
Poletje bo normalno
Letošnje poletje verjetno ne bo posebej vroče. Tudi padavin bo več, kot smo bili vajeni denimo lani. To pa ne pomeni, da ne bo vročine in sonca, vendar bodo morebitni vročinski valovi krajši in jih bo manj kot lani in v letih poprej. Več bo prehodov front, ki bodo segale do nas in tako hitro vrnile temperature v neko povprečje in seveda poskrbele tudi za nove zaloge padavin. Lahko bi rekli, da bo letošnje poletje bliže poletjem, ki smo jih imeli včasih, kot pa tem, ki smo jim bili priča v zadnjih letih. Ob tem ne gre izključiti kakšnih močnejših nevihtnih pojavov v naši bližini, kar pa se je že dogajalo v zadnjih tednih.
Kdaj in kam na počitnice, da bo lepo vreme?
Glede poletnih dopustov kaže, da so vremensko bolj "varne" destinacije južno od nas (jug Italije, Grčija, Turčija, Hrvaška, Črna Gora). Tam bodo manj občutni in manj pogosti prehodi front ali ciklonov, tudi temperature bodo verjetno precej višje. Druga zgodba utegne veljati za zahodno Evropo, kjer se lahko nadaljuje spremenljivo vreme, občasno tudi nenavadno hladno. Istra bo nekje na meji med tema dvema dejavnikoma, enkrat bliže enemu, drugič drugemu.
Poletje pri nas: najlepši bo julij
Od treh poletnih mesecev se zdi, da bi lahko bil julij še najbolj vroč in suh. Junij bo spremenljiv. Začel se bo sveže-hladno in mokro, nadaljeval bolj stabilno in toplo, morda celo vroče, v drugi polovici pa bi lahko spet prišlo do destabilizacije vremena. Julij bo letos zmagovalec glede vročine in sončnega vremena. Seveda to ne pomeni, da dežja ne bo. Avgust bo spet mešan; prvi del bo bolj poleten, drugi pa vse manj.
Več aktualnih novic:
Napačne odločitve oziroma neodgovorna dejanja