Svet stranke Levica je na torkovi seji sprejel sklep o zamrznitvi članstva poslanca Mihe Kordiša. Koordinatorici sveta Nataši Sukič pa je naložil, da zoper njega vloži prijavo na disciplinsko komisijo zaradi resnih kršitev statuta stranke. Kordiš deluje razdiralno in javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko, so navedli v Levici.
KORDIŠU ZAMRZNILI ČLANSTVO V LEVICI: "Deluje razdiralno in javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko"
Slovenija
"Miha Kordiš ne deluje v skladu s statutom, deluje razdiralno, svojih političnih akcij in delovanja ne usklajuje z organi stranke ter vztrajno javno napada svoje poslanske kolege, ministre in stranko kot celoto," so zapisali v Levici.
Ker se takšno delovanje kljub pozivom k prenehanju nadaljuje, je svet stranke presodil, da mora zaščititi delovanje stranke pred samovoljo in javnim obračunavanjem, zato je do nadaljnjega zamrznil njegovo članstvo in sprožil ustrezne postopke, so še pojasnili.
"Že mesece poteka sovražna kampanja Mihe Kordiša v javnih občilih, medijih in socialnih omrežjih. To ni kritika, to je blatenje," je v izjavi za medije dejala koordinatorica sveta Levice Nataša Sukič. Kot primer njegovega "rušilnega delovanja" pa je izpostavila, da je na vrhuncu kampanje za evropske volitve za medije podal izjavo, da "ne ve, ali bo volil zame kot kandidatko oz. za Levico".
Članstvo na terenu je zaradi "večmesečnih in nenehnih napadov Kordiša na stranko" vznemirjeno in je od sveta stranke zahtevalo, da skladno s statutom sprejme določene ukrepe. "Sedem lokalnih odborov je konkretno naslovilo zelo jasne zahteve na svet," je dejala, nekateri so celo zahtevali, da se Kordiša takoj izključi iz stranke.
Ukrep zamrznitve članstva, ki v statutu ni predviden, so po besedah Sukič sprejeli kot preventivni ukrep. "Zato da se vsaj znotraj stranke ne nadaljuje to rušilno in sovražno delovanje Mihe Kordiša, ki vznemirja članstvo," je dejala. To odločitev so sprejeli kot začasni ukrep, do odločitve disciplinske komisije, ki je samostojen organ, zato odločitve komisije ni želela prejudicirati.
Kordiš stranki med drugim očita, da je sklep o zamrznitvi sprejela nedemokratično in mimo statuta, saj v njem ta ukrep ni predviden. Iz stranke ali iz poslanske skupine ne bo izstopil, je dejal za STA in dodal, da si v levem krilu želijo zgolj političnega dogovora v stranki.
"To je golo zavajanje in laž, kar govori Miha Kordiš," je zavrnila očitke o tem, da je razprava na svetu stranke potekala nedemokratično in brez prisotnosti članstva, saj so bili na seji prisotni delegati. Disciplinski postopek bi lahko sprožili že prej, a so Kordišu dali priložnosti in upali, da se bodo stvari umirile, je dejala Sukič. Kordiš namreč "samovoljne akcije izvaja na lastno pest in v svojstvu levega krila". "Iz česar lahko sklepamo, da on v resnici že ustanavlja svojo novo stranko," je pristavila.
Odločitev Kordiša, da ne bo izstopil iz poslanske skupine, je njegova legitimna pravica, je še dodala. "Nihče ga ne more izključiti iz poslanske skupine, če on sam tega ne želi, tudi če ne bo več član stranke," je dejala.
Kordiš je sicer najvidnejši predstavnik t. i. levega krila Levice, ki je pred zadnjim kongresom opozarjala, da se stranka pod vodstvom tedanjega koordinatorja Luke Mesca premika preveč proti sredini. Na kongresu so predstavniki te struje dobili precejšnjo podporo pri imenovanju na funkcije v stranki, Mesec pa je dogajanje videl kot nezaupnico in se posledično odločil, da ne bo več kandidiral za koordinatorja stranke.
Poslanska skupina Levica je nato februarja letos na mandatno-volilno komisijo DZ poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih DZ in v preiskovalni komisiji zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini", so tedaj navedli v Levici. Kordiš pa je bil tedaj prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih dosedanjih političnih stališč. Razloga, da bi odstopil kot poslanec, tako kot danes ni videl. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo. V slednjem je po Kordiševi oceni organiziranih okrog 500 ljudi.