Anže Logar
"Ta izstop je visel v zraku že zelo dolgo in je bil zaradi nekaterih potez vodstva SDS seveda neizogiben. Stranka na podlagi nekdanjih izkušenj s projektom Gregorja Viranta ni mogla dovoliti, da bi se konkurenčen politični projekt gojil na prsih in stroških SDS. Zato so dejansko izsilili sedanji odziv, saj bi sicer Anže Logar lahko vlekel svoj projekt do tik pred volitvami," pojasnjuje politični komentator Sebastjan Jeretič. "Kako bo ustanovitev nove stranke pod njegovim vodstvom vplivala na razmerja v političnem prostoru, bodo pokazali predvsem naslednji trije, štirje meseci, ko bo jasno, ali je osebni potencial, ki ga kaže barometer priljubljenosti, dejansko prevedljiv tudi v stankarskega. Ta preliv ni samoumeven in bo odvisen tudi od prvih potez Logarja in njegove ekipe," je prepričan Jeretič.
"Vsekakor je Logar politična špica svoje generacije. V svoji dosedanji politični karieri je dosegel že zelo veliko in številni vlagajo svoje upanje na drugačno politiko v našem prostoru prav vanj. Pri tem pa je pomembno razumeti, da je bil rezultat na predsedniških volitvah najprej dosežek SDS, ki je v največji meri postavila temelj tistega rezultata in šele nadgradnja, tisti presežek nad običajnim obsegom stranke, je bila izključno njegova dodana vrednost. Torej je sedaj prvo pomembno vprašanje ali je politična gravitacija Janeza Janše še vedno dovolj močna, da SDS ohrani svoj rezultat po njegovem odhodu. In nato bo drugo vprašanje, ali je Logar sposoben brez te osnovne baze tudi v strankarski tekmi doseči tisto dodano vrednost, ki jo je prispeval na predsedniških volitvah," odgovarja Jeretič na vprašanje, ali je Logar še vedno lahko računa na velik politični kapital iz predsedniških volitev.
Sebastjan Jeretič
Kot še navaja, bo v prihodnjih treh mesecih vsa pozornost na ustanovitvi Logarjeve stranke, saj bo od obsega, ki ga lahko prevzame SDS, odvisno, kako ostra bo borba med njim in njegovimi donedavnimi kolegi in kakšen dejanski potencial ima, da doseže svoje ambicije vodenja vlade. "Samo, če bi uspel prevzeti velik del volilnega telesa SDS, bi lahko namreč pokazal potenco, ki bi nato pritegnila tudi drugi del volilnega telesa. Brez tega pa bi mu ostal le ožji del političnega prostora, ki bi njegove ambicije omejil na manjši koalicijski potencial v prihodnji vladi," opozarja Jeretič, ki obenem vidi Logarjev projekt kot neposreden boj z NSi ter manjšimi političnimi projekti, ki se razvijajo v tem delu političnega prostora, kot je poskus oživitve SLS in morebitnim projektom Petra Gregorčiča.
Jeretič tudi napoveduje, da bo največ strahu na levici povzročilo vprašanje, ali Logar lahko poseže tudi v volilce t.i. novih obrazov. "Poleg tega pa bo največ strahu v levih centrih moči zagotovo povzročilo vprašanje, ali lahko Logar poseže tudi v tisti najbolj naiven del slovenskih volivcev, ki skače iz enega novega obraza na drugega in torej svoje glasove podari različnim projektom, ki ustrezajo tem centrom moči. Največja nevarnost za temeljit potres na slovenski politični sceni bi bil ravno prevzem volivcev, ki so recimo na zadnje nasedli projektu Svobode," meni Jeretič.
Potrebno bo tudi spremljati, ali se bodo vzpostavila kakšna pomembna osebna politična zavezništva ne glede na dosedanjo ideološko pot, kot je angažiranje Jerneja Pikala ali pa povezovanje z Vladimirjem Prebiličem, in ali bo ob tem prihajalo tudi do ideoloških premikov ali pa bodo vse razlike potlačene pod preprogo. "Nova politika, ki se vzpostavlja po Evropi, je namreč vsebinsko precej zmedena, saj se razvija na polju starih ideoloških delitev, hkrati imamo dva radikalno borbeno razpoložena pola, ki sta v kulturni vojni, ob vsem tem pa večina ljudstva želi samo dobro živeti in se za vse te kulturne vojne sploh ne zmeni. Kako se bo glede tega postavil Logar, bo zanimivo opazovati. Trenutno kaže, da je strategija catch all, torej čim bolj nevtralna sporočila, ki namesto, da bi iskala goreče privržence, bolj pazijo, da s kako bolj jasno opredelitvijo ne bi koga odbila," opaža Jeretič.
Je bil Janšev odziv, v katerem je pozval Logarja, naj odstopi kot poslanec, primeren? "Odziv Janeza Janše na Logarjev izstop je seveda taktična poteza. Seveda nihče ne pričakuje, da bo Logar dejansko odstopil s poslanskega sedeža, a je Janša s tem pozivom in predvsem z argumentacijo, da je za ta sedež seveda zaslužna stranka, le postavil nek moralni okvir, ki igra tudi na karto lojalnosti, kar pa je po evolucijski psihologiji eden temeljnih moralnih stebrov" meni Jeretič, ki obenem ne verjame, da se bodo odnosi umirili. "To je pač boj za angažirane volivce in v tem vmesnem obdobju je to edino pomembno. Kako se bodo stvari odvijali v sami predvolilni kampanji, pa je še povsem odprto."
Politični analitik, ki analizira politika, ki še nima stranke in NIMA PROGRAMA !
Logar je do danes po več kot enem letu v zmrzovalniku povedal par stavkov in to je vse.
Prodajanje megle.