MESEC, KO SVET OBJAMEJO BARVE MAVRICE: Prepoznavna slovenska 'dragica' o umetnosti, samoaktualizaciji in, seveda, ljubezni (INTERVJU)

Slovenija

V mesecu juniju, ko svet objamejo barve mavrice in se praznuje raznolikost ter enakopravnost, smo se pogovarjali z eno izmed najbolj prepoznavnih slovenskih kraljic preobleke, Jenno D. S svojim edinstvenim stilom in karizmo je Jenna postala izstopajoča figura na slovenski drag sceni. V intervjuju je z nami delila svojo pot v svet draga, izzive, s katerimi se sooča, ter pomen ljubezni in umetnosti v njenem življenju.

Foto: Nal Kocjan

1. Osebno ozadje in začetki

- Kako ste se prvič srečali z drag kulturo?

S kulturo draga sem se prvič srečala že kot otrok, ko sem spremljala Eurosong in občudovala naše predstavnice Sestre. To je bil moj prvi stik z dragom in že takrat sem začutila močno privlačnost do te umetnosti. Kasneje, med študijem, sem se preselila v Ljubljano, kjer sem spoznala gej subkulturo in gej sceno. Prijatelji, ki so se ukvarjali z dragom, so me navdušili s svojo ustvarjalnostjo in pogumom. Z njimi sem pogosto sodelovala in nastopala, čeprav takrat še nisem razmišljala, da bi se tudi sama ukvarjala z dragom. Vendar pa so ti zgodnji stiki in izkušnje močno vplivali na moje kasnejše odločitve.

- Kaj vas je navdihnilo, da ste se začeli ukvarjati z drag umetnostjo?

Misli o tem, da bi se tudi sama ukvarjala z dragom, so se mi porodile med prvo karanteno zaradi korone. Takrat sem odkrila resničnostni šov RuPaul’s Drag Race, ki mi je razkril globlje plasti draga ter pokazal, kaj vse je mogoče v okviru te umetnosti in kako deluje drag scena v ZDA. Navdušilo me je, kako so drag kraljice združile različne talente in izraze - petje, ples, igro, modeling in nastopanje. V tem sem videla priložnost, da združim vse svoje talente in strasti v en sam umetniški izraz. To spoznanje je bilo ključni navdih, ki me je spodbudil, da sem začela aktivno raziskovati in ustvarjati v drag kulturi.

- Katere so bile vaše prve izkušnje na odru kot drag queen oz. kraljica preobleke?

Moja prva izkušnja na odru v dragu je bila v vlogi povezovalke in voditeljice burlesque showa skupine Glam Squad Burlesque. Ta priložnost mi je omogočila, da sem se preizkusila v vlogi voditeljice, kar sem kasneje nadgradila s petjem, plesom in lipsync nastopi. Prvi nastop, ki mi je najbolj ostal v spominu in mi največ pomeni, je bil lipsync performance pesmi 'Dež' slovenske dive in ikone Helene Blagne, v kombinaciji z energičnim nastopom skupine Demolition Group. Ta izkušnja mi je dala občutek, da sem resnično našla svojo strast in umetniški izraz.

View this post on Instagram

A post shared by Perla (@itsmisspearllicious)

2. Razvoj kariere

- Kako se je razvijala vaša kariera skozi leta?

Moja kariera draga se je skozi leta razvijala na več nivojih in v več smeri. Razvijal se je moj stilski okus, podoba in sposobnost ustvarjanja lastnih videzov. Prav tako so se izboljšale moje make-up veščine in performativna umetnost. Začela sem z lipsync nastopi in nato prešla na petje, igro, komedijo in ples. Poleg tega prevajam in pišem pesmi, ki jih izvajam, ter ustvarjam vsebine na družbenih omrežjih, kot sta TikTok in Instagram. Nastopila sem tudi v nekaj gledaliških predstavah.

Največji prelom v moji karieri je bila udeležba na showu 'Slovenija ima talent', kjer sem prejela zlati gumb. Ta dosežek mi je prinesel veliko priložnosti. Drugi pomemben mejnik je bilo vključevanje v drag hišo House Laboratory. Tam sem končno našla svojo drag družino, ki mi nudi inspiracijo, podporo, ljubezen in učenje. Skupaj ustvarjamo neverjetno ustvarjalno energijo in kemijo, kar je neprecenljivo za moj nadaljnji razvoj in uspeh v drag svetu.

- Kakšne izzive ste morali premagati na svoji poti?

Na svoji poti sem se srečala z različnimi izzivi, tako prijetnimi kot manj prijetnimi. Prijetni izzivi vključujejo začetne korake v drag svetu – kako začeti, kje se lotiti stvari, naučiti se make-upa, poiskati kostume, visoke pete in lasulje. Potrebno je bilo tudi najti priložnosti za nastope, se vključiti v sceno in se odločiti, kaj bom pokazala. Vprašanj je bilo veliko, vendar so bile motivacija in želje še večje.

Manj prijetni izzivi pa vključujejo homofobijo, ki smo je dragice žal še vedno pogosto deležne. Predvsem se ta pojavlja na socialnih omrežjih, še zlasti na TikToku. Veliko homofobije sem doživela tudi ob veliki medijski izpostavljenosti, ko sem se pojavila na 'Slovenija ima talent'. K sreči sem takrat imela ogromno podpore s strani ekipe 'Slovenija ima talent', skupnosti, oboževalcev ter seveda družine in prijateljev. Ta vsestranska podpora mi je zelo pomagala, hkrati pa sem se morala naučiti razviti trdo kožo in se ne ozirati na sovražne komentarje. Vse to mi je dalo moč in vztrajnost, da sem nadaljevala svojo pot v drag svetu.

- Kako se je slovenska drag scena spreminjala od začetkov vaše kariere do danes?

Moja kariera traja nekje 3 do 4 leta, kar ni tako zelo dolgo obdobje, vendar se je v tem času slovenska drag scena močno spremenila in razvila. Pojavile so se nove kraljice in nove drag hiše, kar je močno obogatilo sceno. Drag je postal bolj prepoznaven, tako znotraj LGBTQ+ skupnosti kot tudi med širšo populacijo. Povečalo se je število nastopov, zanimanje za drag umetnost pa je naraslo. Prav tako je opazna večja povezanost med člani drag scene, kar ustvarja močno in podporno skupnost, ki spodbuja rast in razvoj te umetniške oblike.

View this post on Instagram

A post shared by Jenna Dick (@thejennad)

3. Umetnost in ustvarjalni proces

- Kako bi opisali svoj stil in pristop k drag umetnosti?

Moj stil in pristop k drag umetnosti je raznolik in zabaven. Rada sem smešna in zabavna, saj želim nasmejati občinstvo in jim polepšati dan ali večer. Hkrati pa rada šokiram, tako da občinstvo nikoli ne ve, kaj lahko pričakuje od mojih nastopov. Vedno se trudim biti profesionalna in na odru dati vse od sebe. Moj cilj je nenehno napredovati, se izboljševati in rasti kot umetnica, kar mi omogoča, da občinstvu vedno znova prinašam nekaj novega in osupljivega.

- Kje črpate navdih za svoje kostume in nastope?

Navdih črpam povsod okoli sebe. Glasba, filmi, knjige, poezija, narava, kultura, zgodovina in celo religija so viri, ki me navdihujejo. Ena sama stvar me lahko inspirira in sproži celoten ustvarjalni proces. Včasih ideja za kostum rodi nastop, drugič se zgodi obratno, ali pa me navdihne nekaj povsem tretjega. Važno je, da ostajam odprta, se ne omejujem in znam videti lepoto v vsem, kar me obdaja.

- Koliko časa in truda vložite v pripravo enega nastopa?

Čas in trud, ki ga vložim v pripravo enega nastopa, je zelo odvisen od vrste nastopa, obdobja in količine navdiha. Včasih se vse hitro poklopi in nastop pripravi brez težav, drugič pa vložim ogromno časa in energije, vendar rezultat še vedno ni povsem takšen, kot bi si želela. Pomemben del priprave je vaja, vaja in še enkrat vaja. Zelo težko bi konkretno opredelila, koliko časa vzame priprava enega nastopa, vendar je truda vedno veliko. Vendar pa je ta trud zelo prijeten, saj je na koncu vedno poplačan z zadovoljstvom občinstva.

View this post on Instagram

A post shared by Jenna Dick (@thejennad)

4. Družbeni vpliv in aktivizem

- Kako vidite vlogo drag umetnic in umetnikov v prizadevanjih za pravice LGBTQ+ skupnosti?

Drag umetnice in umetniki imamo pomembno vlogo v LGBTQ+ skupnosti zaradi same narave našega dela, ki je zelo vidno in performativno. Drag umetnost podira družbene norme in se igra s koncepti spola, kar omogoča širjenje in predstavljanje LGBTQ+ subkulture širši populaciji na dostopen in zabaven način. Drag umetnice in umetniki smo vedno v ospredju aktivizma in se borimo za pravice naše skupnosti. Nekatere izmed nas imajo bolj neposreden pristop, udeležujemo se protestov, dajemo intervjuje in izjave ter uporabljamo socialne medije za širjenje sporočil. Drugi pa svoj aktivizem izražamo posredno skozi nastope, ki nosijo pomembna sporočila in simboliko. Ne glede na pristop, vse prispevamo k večji prepoznavnosti in sprejemanju LGBTQ+ skupnosti.

- Ali sodelujete v kakšnih aktivističnih dejavnostih ali projektih?

Svoj aktivizem večinoma širim preko socialnih omrežij, kjer svoje sledilce izobražujem in ozaveščam o pravicah LGBTQ+ skupnosti ter drugih marginaliziranih skupinah. Sledilcem poskušam odpirati obzorja in jih spodbuditi k sprejemanju in razumevanju raznolikosti. V osebnem življenju se vedno zavzemam za pravice vseh marginaliziranih skupin, aktivno opozarjam na krivice in pomagam ljudem v stiski, kadar je to mogoče. Moj cilj je, da preko svojih platform in osebnih interakcij prispevam k bolj pravični in vključujoči družbi.

Drag umetnost na izviren in provokativen način raziskuje in preigrava spolne vloge, s čimer spodbuja razmislek o tradicionalnih normah in stereotipih. S stereotipnimi ženskimi in moškimi lastnostmi se igramo, jih potenciramo, predrugačimo in predstavljamo v novi luči. Na ta način razbijamo ustaljene norme in predsodke ter spodbujamo sprejemanje raznolikosti. Drag performansi so pogosto zabavni, privlačni in dostopni širšemu občinstvu, kar omogoča, da sporočila o sprejemanju in razumevanju raznolikosti dosežejo široko publiko. Poleg tega se drag umetniki trudimo izobraževati občinstvo in širiti obzorja ob vsaki priložnosti, s čimer prispevamo k bolj vključujoči družbi.

View this post on Instagram

A post shared by Jenna Dick (@thejennad)

5. Ljubezen in odnosi

- Kako drag umetnost vpliva na vaše osebne odnose? Ali je bilo težko najti podporo pri družini in prijateljih?

Imam veliko srečo, da me vsi podpirajo. Moja družina, prijatelji in moj fant so izjemno podporni glede mojega dela kot drag umetnica. Vsi imajo radi Jenno, redno hodijo na moje nastope in me spremljajo na družbenih omrežjih. Lahko bi rekla, da so njeni oboževalci. Poleg tega mi pri moji umetnosti pogosto pomagajo z nasveti, idejami, povratnimi informacijami in psihološko podporo. Ta njihova podpora mi pomeni ogromno in mi pomaga premagovati izzive, s katerimi se srečujem v svetu drag umetnosti.

- Kako se vaša izkušnja kot dragica prepleta z vašo predstavo o ljubezni?

Drag mi prinaša ogromno ljubezni. Prvo, drag kot umetnost neizmerno ljubim in mi pomeni ogromno. Je nekaj, kar mi omogoča izražanje in povezovanje s seboj ter z drugimi. Lepo je deliti to ljubezen s sestrami, s katerimi skupaj ustvarjamo in nastopamo. Veliko ljubezni dobim tudi od oboževalcev in podpornikov, kar mi daje dodatno motivacijo in energijo. Drag sam po sebi predstavlja eno veliko ljubezen, toplino, prijaznost in zabavo. Preko draga lahko izražam ljubezen do sebe, do umetnosti in do skupnosti, kar mi prinaša veliko zadovoljstva in sreče.

View this post on Instagram

A post shared by Jenna Dick (@thejennad)

6. Parada ponosa in mesec ponosa

- Kako ste sodelovali na letošnji Paradi ponosa v Sloveniji?

Že vrsto let se udeležujem parade ponosa, saj je to res lep dan, ko skupnost pride ven, se pokaže, opozarja nase in na svoje pravice. Parada ponosa ima močan aktivistični naboj, poleg tega pa je to dobra priložnost za zabavo, druženje in spoznavanje novih ljudi. Letos smo s svojo drag hišo House Laboratory imele stojnico na prvem neuradnem Drag Conu v Sloveniji, kar je bilo čudovito doživetje. V paradnem mestu smo imele svoj drag corner, kjer smo predstavljale svojo umetnost in interagirale z obiskovalci. Poleg tega smo bile dragice tudi na tovornjaku in nekako vodile parado, kar je bilo izjemno častno. Navkljub incidentom, ki so se dogajali, je bila izkušnja čudovita in nepozabna. Parada ponosa je resnično dan, ko se lahko vsi združimo in pokažemo svojo moč ter enotnost.

- Kaj vam pomeni mesec ponosa in kako ga praznujete?

Mesec ponosa mi pomeni zelo veliko, saj je to čas, ko lahko LGBTQ+ osebe praznujemo svojo raznolikost in se pokažemo v vsej svoji barvitosti. To je naš praznik, ki nam daje priložnost, da izkažemo svojo identiteto, in da širša družba pokaže svojo podporo in sprejemanje. Mesec ponosa pa ni le priložnost za zabavo in praznovanje, ampak tudi čas za ozaveščanje o pomembnih vprašanjih in pravicah, ki se tičejo naše skupnosti.

Vendar pa je problematično, če se ta podpora izraža le v mesecu ponosa, nato pa se po njegovem zaključku vse pomete pod preprogo. Zaskrbljujoče je tudi, ko podjetja v okviru meseca ponosa izkazujejo podporo LGBTQ+ skupnosti, vendar pa v ozadju podpirajo politike, ki delujejo proti naši skupnosti. Za pravice se je potrebno boriti skozi celo leto, na vseh ravneh, tako javno kot tudi zasebno.

Mesec ponosa praznujem z udeležbo na različnih dogodkih, paradah in prireditvah, kjer se srečujem z drugimi člani skupnosti, delimo izkušnje in skupaj ustvarjamo nepozabne spomine. Poleg tega je to tudi čas za refleksijo in ozaveščanje, kako lahko še naprej prispevam k boju za enakopravnost in pravice LGBTQ+ skupnosti.

- Kakšno sporočilo bi radi poslali ljudem, ki praznujejo (in ne praznujejo) ponos po svetu?

Želim poslati sporočilo vsem, ki praznujejo ponos, da naj ne bodo ponosni in se borijo za pravice samo v juniju ali samo na paradi ponosa, ampak skozi celo leto, vedno in povsod. Ponos ni nekaj, kar bi smeli omejiti na en mesec, temveč je to vrednota, ki jo moramo živeti vsak dan. Pomembno je, da nadaljujemo s prizadevanji za enakopravnost in pravice LGBTQ+ skupnosti skozi vse leto, na vseh področjih našega življenja.

Tistim, ki ponosa ne praznujejo, pa bi rada sporočila, da ni potrebno, da ga praznujejo ali aktivno podpirajo. Pomembno je, da so strpni, ne diskriminirajo in ne sovražijo. 'Živi in pusti živeti' je vodilo, ki bi ga morali vsi upoštevati. Sprejemanje in spoštovanje raznolikosti je ključ do bolj harmonične in vključujoče družbe.

Intervju z Jenno D je omogočil vpogled v svet drag umetnosti, ki presega zgolj preoblačenje in nastopanje. Jenna je s svojo zgodbo, izkušnjami in strastjo do umetnosti pokazala, kako se je drag scena razvila v Sloveniji in kako prispeva k večji prepoznavnosti v širši populaciji. Njena pot je polna izzivov in uspehov, ki jo spremlja močna podpora družine, prijateljev in oboževalcev. Mesec ponosa je zanjo priložnost za izpostavljanje raznolikosti in slavljenje enakopravnosti, vendar opozarja, da se mora prizadevanje za pravice nadaljevati skozi vse leto. S svojo umetnostjo, nastopi in prisotnostjo na družbenih omrežjih prispeva k širjenju razumevanja in sprejemanju raznolikosti v družbi. Njeno delo odraža pomembne vidike kulture, umetnosti in družbenih vprašanj.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija