NA HRVAŠKEM ŽELIJO OMEJITI "APARTMANIZACIJO" OBALNIH MEST: Menijo, da uničuje turizem

Svet

Na Hrvaškem 100.000 zasebnih najemodajalcev s približno 600.000 ležišči, teh je vsako leto še deset tisoč več, povzroča preglavice tako urbanistom, ki menijo da 'apartmanizacija' uničuje izgled obalnih mest, kot samemu turizmu. Število apartmajev namreč raste hitreje kot število gostov, prazne postelje ob koncu sezone pa povzročajo nezadovoljstvo.

Največja težava so tisti najemodajalci, ki imajo stanovanja samo za kratkoročni najem. Na drugi strani pa so tisti najemodajalci, ki tudi sami bivajo v objektih, ki jih oddajajo. A predpisi se za obe strani v ničemer ne razlikujejo. Na Hrvaškem zato iščejo rešitve, kako razmejiti ti dve skupini.

Uradni predlog naj bi bil znan v kratkem. Na ministrstvu za turizem so navedli, da je predlog v zaključni fazi urejanja, je poročal Večernji list. A pri ločitvi družinskih nastanitev od apartmajev oziroma najemniških stanovanj, ki se oddajajo zgolj turistom v času sezone, se pojavlja tudi vprašanje davčnega statusa, ki neupravičeno prinaša enake ugodnosti za obe strani, kar ni bilo mišljeno tako, ko je bila zasebna nastanitev dodatna dejavnost za družine, ki živijo tam, kjer sprejemajo tudi goste.

V turistični panogi se sicer špekulira, da bo najpomembnejši kriterij pri tem, da nek objekt ostane registriran kot družinska nastanitev, prebivališče lastnika.

Pisci zakona na ministrstvu imajo na mizi tudi predlog Hrvaškega združenja družinskih namestitev (HUOS), kjer si prizadevajo za ločitev njihove dejavnosti od čistega najemodajalstva. "Tudi po našem mnenju bi moralo biti prebivališče kriterij, ker je družinska nastanitev ključna, da lahko najemodajalec svojega gosta pričaka in da mu je na uslugo v času njegovega bivanja. Vem, da novim generacijam to ni važno, ampak malokdo bo zavrnil pijačo dobrodošlice, skledo fig, grozdja ali podobnega. Menimo, da je na prebivališče treba gledati bolj fleksibilno, torej da je kriterij prebivališče, oddaljeno največ 60 -70 kilometrov od objekta, ki se oddaja," je dejala predsednica združenja Barbara Marković.

Predlagajo tudi, da se število postelj oziroma gostov v družinski namestitvi omeji na 12, in da se lastniku enega ali dveh stanovanj v večstanovanjski zgradbi dopusti status družinske namestitve. "To je zelo občutljivo, na terenu so razne situacije. Ampak problem je vsekakor velikih. Od vseh kapacitet družinskih namestitev je najemodajalcev mogoče tudi 40 odstotkov," je še dejala Marković.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija