Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je v četrtek zaključila projekt gradnje novih protipožarnih prometnic na območju med krajema Stomaž in Razguri v občini Sežana. Prometnice, ki so jih zgradili na pobudo krajanov, odpirajo kompleks gozdov na območju z najvišjo stopnjo požarne ogroženosti, so danes sporočili iz družbe.
NA KRASU ZGRAJENE NOVE PROTIPOŽARNE PROMETNICE: Z njimi želijo izboljšati požarno varnost na tem območju
Slovenija
Dve novozgrajeni protipožarni cesti med vasema Stomaž in Razguri skupaj merita 1265 metrov, protipožarna pot pa še 443 metrov. "Te investicije so rezultat zahtevnega načrtovanja in usklajevanja z vsemi deležniki. Njihov glavni cilj je izboljšati požarno varnost na tem območju. Nove protipožarne ceste bodo namreč omogočile hitrejši dostop gasilcev do požarišč, s čimer bomo lahko učinkoviteje obvladovali morebitne požare in zaščitili tako naravno okolje kot tudi premoženje občanov," je izpostavil Jan Mihelič iz oddelka za gozdno gradbeništvo v SiDG.
Cesti sta bili zgrajeni po strokovnih načrtih in pod nadzorom SiDG. Pri gradnji so za nosilni ustroj uporabili lokalno pridobljen material. Širina gramoznega vozišča je od 3,5 metra do štiri metre z vozno koritnico, kar omogoča nemoten prevoz tovornjakov in večjih gasilskih vozil.
Inženiring in gradbene stroške je v celoti financiral SiDG, dela pa je izvedla družba Domark. Vrednost gradbenih del je 80.146 evrov, del sredstev pa bodo po pričakovanjih dobili povrnjen iz podukrepa podpore za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov.
Kot so izpostavili v SiDG, bodo lahko nove prometnice uporabljali tudi krajani, ki so pridobili dodatno povezavo med omenjenima naseljema, in rekreativni športniki.
S pridobitvijo so zadovoljni tudi v sežanski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije. "S temi protipožarnimi cestami izpolnjujemo cilje, ki smo si jih zadali v okviru ukrepov po požaru na Krasu leta 2022. Z novogradnjami se poleg vzdrževanja protipožarnih presek, gradnje hidrantov ter urejanja drugih vodnih zajetij in pristajališč za helikopterje bistveno prispeva k protipožarni zaščiti Krasa in tamkajšnjih gozdov," je poudaril njen vodja Boštjan Košiček.
Po majskem zaključku gradnje gozdne ceste Volkovnjak v občini Miren - Kostanjevica nameravajo v SiDG do konca leta zaključiti še novogradnjo gozdne ceste pri Kobdilju, v kratkem pa začenjajo gradnjo treh novih protipožarnih gozdnih cest v Tinjanu, pri Ospu in Sočergi. Poleg tega so v družbi letos izvedli redno vzdrževanje svetlega profila protipožarnih poti v skupni dolžini več kot 20 kilometrov. Leta 2025 načrtujejo še sanacijo večjega vodnega zbiralnika na Krasu, ki bo v primeru večjega požara služil kot vodno zajetje za potrebe gasilcev, so napovedali.
Požar na Krasu leta 2022 je po navedbah SiDG pokazal, da gozdne prometnice v požarno močno ogroženih gozdovih niso optimalno vzdrževane, poleg tega pa številne niso prilagojene sodobnim gasilskim tehnikam in opremi. V požarno najbolj ogroženih predelih na Krasu je mreža hidrantov pomanjkljiva ali pa je ponekod sploh ni. Na večini protipožarnih objektov primanjkuje tudi izogibališč in obračališč.