Delegacija iz kitajskega Ningboja, ki je na obisku v Sloveniji, je danes obiskala Ajdovščino, kjer so med gospodarstveniki in Univerzo v Novi Gorici stekli tudi že prvi konkretni pogovori. Kot je za STA povedala Brigita Habjan Štolfa iz ajdovske razvojne agencije, so se gostje zanimali predvsem za avtomobilsko, kovinsko in prehrambeno industrijo.
NA OBISKU KITAJSKA GOSPODARKSA DELEGACIJA: V Ajdovščini kokretni dogovori, kaj pa v Kopru?
Vipavska dolina
Delegacija, ki jo sestavlja 60 gospodarstvenikov iz kitajskega mesta Ningbo in je obisk v Sloveniji začela v torek, je tako naprej obiskala Ajdovščino, še danes sledi obisk Kopra, v petek pa tudi Maribora in Ptuja. Seznanjajo se s poslovnimi in investicijskimi priložnostmi, obiskali pa bodo tudi več lokalnih podjetij. V četrtek bo v Ljubljani tudi poslovni in investicijski forum z individualnimi poslovnimi pogovori med slovenskimi in kitajskimi podjetji
V okviru obiska v Ajdovščini je prišlo tudi do nekaterih konkretnih pogovorov. "Lahko se pohvalimo, da so konkretni pogovori stekli med Univerzo v Novi Gorici in predstavniki kitajskih gospodarstvenikov. Želimo si, da bi se iz obiska izcimilo veliko pozitivnega," je povedala Habjan Štolfova. Gre sicer za povratni obisk, potem ko se je gospodarska delegacija iz Slovenije junija v Ningboju udeležila sejma China - CEEC Investment and Trade Expo.
Direktor Razvojne regionalne agencije za Severno Primorsko Črtomir Špacapan je gostom predstavil regijske projekte, za katere iščejo tudi tuje investitorje, predstavila pa so se tudi nekatera podjetja, in sicer Enoop, VRC, Gostol, Seantech, TAF 3, CEATM in Univerza v Novi Gorici.
Delegacija je obiskala podjetje Pipistrel v Ajdovščini ter logistični center na mejnem prehodu Vrtojba.
Obisk gospodarske delegacije organizira agencija Spirit skupaj s številnimi partnerji.
Gre za nadaljevanje aktivnosti na kitajskem trgu, kjer je Spirit Slovenijo skupaj s podjetji in njihovimi investicijskimi projekti junija promoviral kot lokacijo inovativnosti, visokih tehnologij, storitev in naprednih tehnoloških rešitev, vključene pa so bile tudi zimske olimpijske igre v Pekingu leta 2022, pri katerih Slovenija cilja na vlogo partnerja.
Delegacija bo današnji del obiska zaključila v Kopru.
V delegaciji so predstavniki kitajskih podjetij iz različnih sektorjev: energetike, kovinsko-predelovalne industrije, avtomobilske industrije, elektro in elektrotehnične industrije, strojno-predelovalne industrije, podjetja s področja informacijsko-komunikacijske tehnologije, jeklarstva, tekstilne industrije, farmacije, gradbeništva, kemične industrije, in visoko tehnološko napredna podjetja ter predstavniki institucij iz Ningboja.