NAPETA DIRKA PO VIPAVSKI DOLINI: Postregla s presenečenji, Grossi drugi, odstop Turka (FOTO, VIDEO)

Slovenija

V Ajdovščini in okolici se je z relijem Vipavska dolina začela nova sezona državnega prvenstva. Na prvi dirki 2023 je slavil Italijan Federico Laurencich (Škoda Fabia rally2), ki je za pet sekund ugnal najboljšega domačega dirkača Marka Grossija (Hyundai i20 R5). Branilec naslova Rok Turk (Hyundai i20 rally2) je zaradi tehničnih težav odstopil.

Na tretjem mestu je dirko končal Avstrijec Daniel Mayer (Peugeot 208 T16), na četrto in peto pa sta se uvrstila še dva slovenska dirkača, Mark Škulj (Opel Corsa rally4) in Darko Peljhan (VW Polo RN4).

Na prvem reliju za državno prvenstvo v Ajdovščini in okolici je dolgo kazalo, da bo Marko Grossi zanesljivo opravil nalogo. Sprva je bil najbližji tekmec Turku, glavnemu favoritu za zmago tako na vipavski dirki kot v sezoni, pozneje pa sam prevzel vajeti.

Velike Žablje tudi letos niso razočarale ???????????? Rally Vipavska dolina Darko Peljhan Marko Grossi Mark Škulj Jan Medved Rok Turk Video GRP Media

Posted by Avtošport Slovenija - Aš2005 on Saturday, April 29, 2023

Ključna za dogajanje na vipavski dirki je bila četrta hitrostna preizkušnja. Do takrat je Turk prepričljivo vodil. Dobil je že petkov superspecial po ulicah Ajdovščine, prednost pa včeraj zjutraj zadržal in jo povečal že na 25 sekund. A je nato zaradi okvare turbine na svojem dirkalniku sprva veliko izgubil in zdrsnil na tretje mesto, po dopoldanskem delu je za Grossijem zaostajal 13 sekund. V njegovi ekipi nato težav niso mogli odpraviti, zato so se odločili, da bo Turk dirko predčasno končal.

Posted by Rally Vipavska dolina on Saturday, April 29, 2023

Grossi je imel tako odprto pot do zmage tako v slovenski konkurenci kot v skupni. Tam je bil po odstopu Turka najbližji zasledovalec Laurencich, Grossi pa je imel pred njim na naslednjih HP približno 20 sekund naskoka. Toda na zadnjem "brzincu", slovitih Žabljah v nočni izvedbi, je naredil napako. Zavrtel se je, ugasnil mu je motor, zaradi tega pa je izgubil skupno zmago na dirki. Italijan ga je namreč prehitel in na koncu zaostanek 25 sekund spremenil v dobrih pet sekund naskoka.

Grossiju je v tolažbo ostala zmaga v slovenski konkurenci. A njegov dramatičen konec dirke ni bil edini zanimiv boj v zadnji HP. Tudi Škulj je namreč napredoval prav ob koncu, mladi dirkaški up je veterana Peljhana ugnal za deset sekund in mu tako za pičle štiri desetinke odščipnil skupno četrto mesto in drugo v slovenski konkurenci.

Dirka v Vipavski dolini - v petek in soboto so morali dirkači prevoziti skupno 96 km hitrostnih preizkušenj - je bila uvod v domačo sezono. Številni slovenski dirkači so v zadnjih tednih že nastopili na različnih dirkah v tujini, najboljšo popotnico je imel Turk, saj je prejšnji teden uspešno nastopil tudi na reliju za svetovno prvenstvo na Hrvaškem. Bil je deseti v razredu RC2 in 17. v skupni razvrstitvi.

Kljub včerajšnjem odstopu ima serijski državni prvak vlogo velikega favorita za nov naslov. Turk je namreč v Sloveniji nepremagljiv že od 2017, ko je osvojil prvi naslov prvaka.

Druga postaja DP v reliju bo reli Velenje konec maja.

zoran13 |  30 .04. 2023 ob  23: 27