Na kobariškem Kolovratu so sto let po koncu soške fronte uprizorili bitko, ki je v tamkajšnjem hribovju potekala 24. oktobra 1917. Tudi vreme je bilo podobno tedanjemu, vojski Avstro-Ogrske in Italije sta se bojevali v deževnem in meglenem vremenu in Italijani so bili tako kot pred sto leti ponovno pregnani vse do reke Piave.
OB 100. OBLETNICI: Veliko zanimanja za uprizoritvi 12. soške bitke
Posočje
Znamenito bitko na Kolovratu, ki je zaključila vojno morijo v Soški dolini in okoliškem gorovju, je uprizorilo Kulturnozgodovinsko društvo Triglav v sodelovanju s Kobariškim muzejem. Mnogi jo zaradi premoči italijanske vojske, ki je v eni prejšnjih bitk prodrla na Banjško planoto, in nove taktike avstro-ogrske vojske, ki je ob pomoči elitnih nemških vojaških enot prebila italijanske položaje, imenujejo čudež pri Kobaridu, je v izjavi za STA dejal direktor Kobariškega muzeja Jože Šerbec.
Uprizoritev so pripravili na grebenu Kolovrata, na obnovljenih italijanskih položajih, kjer se je spopad, v katerem se je boril tudi kasnejši nemški feldmaršal in tedanji poročnik Ervin Rommel, res zgodil.
Zanimanja za uprizoritveno bitko, ki jih pri nas sicer nismo navajeni, je bilo veliko. Šerbec je povedal, da so do petka v predprodaji prodali okrog 3000 vstopnic, le-te pa je bilo mogoče kupiti tudi danes.
"Kobariška bitka na Kolovratu je ena največjih bitk pri nas, zato smo jo ob stoletnici poskušali na nek način obuditi in uprizoriti še enkrat ta spopad. Ob tem smo imeli podporo mnogih sorodnih društev iz tujine, iz Italije, Nemčije, Madžarske, Češke in Poljske, ki so se danes zbrala tukaj na Kolovratu in skupaj z nami uprizorila preboj soške fronte," je povedal predsednik Kulturnozgodovinskega društva Triglav iz Kamnika Pavel Car.
V uprizoritev je bilo vključenih tudi veliko pirotehničnih sredstev, saj so organizatorji želeli kar se da nazorno prikazati bitko. Predvidenega preleta italijanskih letalcev z replikami letal Francesca Baracce in rdečega barona iz prve svetovne vojne pa zaradi izjemno slabega vremena tokrat ni bilo.
Tokratna uprizoritev je bila prva, na Občini Tolmin pa si želijo, da bi jo pripravili še kdaj, je za STA povedal tolminski župan Uroš Brežan: "To je gotovo ena od možnosti za to, da se z dogodki, ki so se dogajali pred sto leti, promovira tisto, kar se ne bi smelo nikoli več zgoditi, da v duhu združevanja v Evropi promoviramo predvsem mir, sodelovanje. Ko se na tak, zelo plastičen način pokaže, kakšne so grozote vojne, se mi zdi, da je to tudi en korak v tej smeri promocije sodelovanja, medsebojnega spoštovanja med različnimi narodi, ki so se tukaj na soški fronti borili."
Bitka ali preboj pri Kobaridu, poznan tudi kot 12. soška bitka, je bil spopad med avstro-ogrsko in nemško vojsko na eni ter italijansko vojsko na drugi strani. Napad avstro-ogrskih in nemških enot na italijanske položaje se je začel 24. oktobra 1917 ob drugi uri zjutraj z močnim topniškim in plinskim napadom, temu je okoli osme ure zjutraj sledil napad pehote. Do konca dneva je italijanska fronta od Bovca pa vse do Tolmina razpadla, italijanski vojaki in prebivalci pa so se pognali v brezglavi beg.
Zaradi tega poraza je morala Italija začasno izstopiti iz vojne, da bi se obranila napadalcev, pa je morala za pomoč zaprositi zaveznike. Fronta se je z njihovo pomočjo ustalila šele na reki Piavi. Nemci so v tej bitki preizkusili tudi izpopolnjeno taktiko bliskovitega napada. Spopad je dobil ime čudež pri Kobaridu, saj niti Avstrijci niti Nemci, ki so napad načrtovali, niso pričakovali, da bo napad tako zelo uspešen.
https://www.youtube.com/watch?v=czcadmD3tVY