Dober mesec dni, od 1. oktobra, je v teku nov sistem obračunavanja omrežnine in nekaj vprašanj še vedno visi v zraku. Najbrž marsikdo s strahom pogleduje proti poštnemu nabiralniku, čakajoč na položnico, saj si (še) ne predstavlja konkretno, kaj nov sistem pomeni za znesek na njej. Ena od sprememb je tudi ta, da tarifni bloki veljajo tudi med vikendi, česar pa marsikdo ne ve. Ko prebiramo brošuro, ki so jo odjemalcem poslali snovalci novega sistema, lahko opazimo, da v njej nikjer ni eksplicitno poudarjeno, da časovni bloki veljajo tudi ob koncih tedna.
POLOŽNICE NA POTI, ZNATE 'URNIK' ŽE NA PAMET? Marsikdo ne ve, da veljajo tarifni bloki tudi med vikendom (ANKETA)
Slovenija
Da je nov sistem za uporabnika preveč zakompliciran, je bilo že večkrat izpostavljeno in marsikdo se je spraševal, ali bo sedaj potrebno ponoči bedeti in takrat opravljati gospodinjska opravila. Star sistem je določal dve tarifi za ceno elektrike, nižjo ponoči in višjo podnevi, medtem ko je med vikendi cel dan veljala nižja tarifa. Po novem pa morajo odjemalci zaradi novega sistema obračunavanja omrežnine tudi ob vikendih in praznikih pogledovati proti novemu 'urniku' in svoj dan organizirati tako, da pranje 'žehte', sušenje perila v sušilcu, ogrevanje s toplotno črpalko, priprava kosila v pečici, sesanje stanovanja in ostala gospodinjska opravila strnejo v čas, ko velja nižja tarifa.
Spomnimo – sistem zaračunavanja omrežnine, ki so ga zasnovali na Agenciji za energijo, uvaja dve sezoni. Višja in dražja je zimska, ki je sicer tudi krajša in traja od novembra do februarja, nižja in cenejša pa poletna, ki traja od marca do oktobra. Znotraj dneva pa obstaja pet časovnih blokov.
V višji sezoni, v kateri se nahajamo trenutno, je omrežnina na delovni dan najdražja med 7. in 14. uro in med 16. in 20 uro. Postavka tedaj znaša 3,61 evra. Nekoliko cenejša, 0,88 evra, je med 6. in 7. uro zjutraj, med 14. in 16. uro popoldne ter med 20. in 22. uro zvečer. Najcenejša pa ponoči, ko najbrž večina ljudi spi, med 22. in 6. uro. Tedaj znaša 0,19 evra.
Na dela prost dan, sem spadajo tudi vikendi, pa je najvišja postavka med 7. in 14. uro ter med 16. in 20. uro, ko znaša 0,88 evra. Nižja postavka je med 6. in 7. uro zjutraj, med 14. in 16. uro popoldne ter med 20. in 22. uro zvečer, ko znaša 0.19 evra. Še nekoliko nižja pa je v nočnem času, med 22. in 6. uro.
V višji sezoni tako najnižje tarife, ki znaša 0,0 evra, ni. V nižji sezoni pa ta velja le na dela prost dan med 22. in 6. uro zjutraj. Prav tako pa v nižji sezoni ni najvišje tarife.
Če posplošimo – če ste eni izmed tistih, ki si za gospodinjska opravila radi vzamejo čas med vikendi, se vam to najbolj izplača v nočnem času, ali pa med 6. in 7. uro zjutraj, med 14. in 16. uro popoldne ali med 20. in 22. uro zvečer. Tarifa je namreč enaka kot v nočnem času na delovni dan.
Snovalci sicer pravijo, da je ta sistem obračunavanja omrežnine bolj pravičen za vse porabnike elektrike. Če smo do sedaj vsi plačevali enako omrežnino, ne glede na mesec, bo ta v zimskih mesecih višja, v poletnih pa nižja. Povprečen odjemalec s 4.000 kilovatnih ur letne porabe je do sedaj plačeval med 15 in 18 evrov omrežnine mesečno, po novem pa bo od marca do oktobra plačeval okoli 10 evrov, od novembra do februarja pa med 25 in 30 evrov mesečno, kar smo že poročali.
Kaj to pomeni v praksi in koliko bo nov sistem stal odjemalce, bo znano na prihajajočih položnicah.
Kako pa ste se vi prilagodili na nov režim zaračunavanja omrežnine? Ste spremenili svoje navade, spremljate urnik? Vaše mnenje nam lahko sporočite v spodnji anketi.
Komentiraj
A se je komu zmešalo. Ali moramo kuhati na drva
Povprečna cena moje Kwh elektike pred tem je bila 19 centov skupaj z omrežnino.
PRODUKT
OBDOBJE
KOLIČINA
ENOTA
MERE (EM)
CENA
EUR/EM
FAKTOR
ZNESEK EUR
BREZ DDV
Informativna presežna obr. moč za blok 3 01. 10. 2024 - 31. 10. 2024 0,5 KW 0,19137 0,9 0,08612
Po njihovem izračunu sem presegel obr.moč za 0.5 KW. oz za 0,08612€. Z malo volje se da.