Poskrbite tudi za živali!

Slovenija

Ob napovedanem vročinskem valu koncu tedna je treba poskrbeti tudi za živali. Treba jim je nuditi dovolj sveže vode, zadostno senco ter primerno zračenje, svetujejo veterinarji. V Živalskem vrtu Ljubljana (ZOO) temu namenjajo veliko pozornosti s posebno hrano, z zadostno količino vode ter z ohlajevanjem prostorov plazilcem in dvoživkam.

Pedagoška vodja ZOO Irena Furlan je poudarila, da imajo vse živali v živalskem vrtu narejene ograde tako, da imajo vedno na voljo senco, kamor se lahko umaknejo. V poletnem času jim nudijo tudi bolj sočno hrano, ob tem pa jim je vedno na razpolago sveža voda.

V tem času se v ZOO bolj posvečajo slonici, saj so se sloni v naravi navajeni kopati. Ker pa v živalskem vrtu nima naravnega bazena, jo oskrbniki po besedah Furlanove večkrat na dan tuširajo. Morskemu levu dodajajo zmrznjene ribe, ki se postopoma talijo. Nekaterim drugim živalim pa pripravljajo nekakšne sladolede, ko zamrznejo npr. kose zelenjave in sadja, da se živali tako tudi osvežijo.

Na vročino so sicer najbolj občutljivi plazilci, žuželke in dvoživke. V tem poletnem času jih zato namestijo v klimatizirane prostore. Klimo pa uporabljajo tudi v hiši inkubator, kjer se valijo piščanci.

Po zagotovilih Furlanove nobena njihova žival zaradi vročine ne trpi, saj se živalski vrt nahaja v naravnem gozdu z obilo sence, poleg tega pa za njih dobro poskrbijo. Prav zaradi tega še niso imeli težav z živalmi zaradi hude vročine, pojasnjuje pedagoška vodja ZOO.

Sicer najlažje prenašajo vročino kamele, ki so zaradi navajenosti na puščavskovročino na to najbolj prilagojene. Ob tem je dodala, da se živali nekje do 10. ure dopoldan še vedno sončijo, pozneje pa se premaknejo v senco.

Furlanova je tudi pojasnila, da v poletnem času poskrbijo tudi za obiskovalce, še posebej za najmlajše, saj imajo v živalskem vrtu posebno korito v obliki kače. Vanj lahko otroci spustijo vodo, ki teče do peskovnika, kjer se nato lahko igrajo z mivko ter se tako tudi osvežijo.

Generalna direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Čadonič Špelič je pojasnila, da imajo živali drugačen način uravnavanja telesne temperature, kot ga imajo ljudje. Pri tem je izpostavila pse, ki lahko temperaturo oddajajo le z izdihanim zrakom in se ne znojijo.

Čadonič Špeličeva je zato pozvala vse lastnike živali, da jim nudijo dovolj vode, senco in primerno zračenje. Na pašnikih pa naj kmetje sicer ne pozabijo na nadstreške ali naj omogočijo živini, da gre v naravno senco. V hlevih in predvsem v avtomobilih naj bodo odprta tudi okna. Ob tem je poudarila, da si tisti, ki za svoje živali v tej vročini ne primerno poskrbijo, zaslužijo kazensko ovadbo zaradi mučenja živali.