Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek napovedal, da se bodo v Münchnu danes srečali visoki predstavniki iz Moskve, Kijeva in Washingtona. Udeležbo so v uradu ukrajinskega predsednika v četrtek zanikali. Kot so dejali, morajo zavezniki naprej izoblikovati skupno stališče, preden začnejo pogajanja z Rusi, poročajo tuje agencije.
PREDSTAVNIKI ZDA IN RUSIJE V MÜNCHNU O UKRAJINI: To je razlog, da je Zelenski udeležbo na pogovorih zavrnil
Svet
Kot je napovedal Trump novinarjem v Ovalni pisarni, se bodo visoki predstavniki Rusije v Münchnu srečali z ameriškimi.
"Povabljena je tudi Ukrajina (...), ne vem točno, kdo iz katere države bo tam, vendar bodo visoki predstavniki iz Rusije, Ukrajine in Združenih držav," je povedal Trump.
Udeležbo na pogovorih ob robu varnostne konference v Münchnu so v Kijevu zavrnili.
"Izoblikovati moramo skupno stališče (z zavezniki) za pogovor z Rusi. Za zdaj na mizi ni ničesar. Pogovori z Rusi niso predvideni," je novinarjem povedal svetovalec predsednika Volodimirja Zelenskega Dmitro Litvin, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na katere predstavnike Rusije se je skliceval Trump, ni jasno.
Uradni predstavniki Kremlja, ki naj bi sodelovali v mirovnih pogovorih, namreč uradno niso vabljeni na varnostno konferenco. Nanjo pa so vabljeni predstavniki ruske opozicije.
EU ne želi, da se pogajanja izvedejo mimo evropskih zaveznic
Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je v sredo v Bruslju dejal, da Ukrajina ne more računati na povrnitev Krima, ki ga je Rusija zasedla leta 2014, s čimer se je kasneje v Washingtonu strinjal tudi Trump, čeprav se pogajanja o miru v Ukrajini še sploh niso začela.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je dejala, da noben sporazum za hrbtom evropskih zaveznic ne bo deloval. "Ničesar ne smemo vzeti z mize, preden se bodo začela pogajanja, ker je to v korist Rusije," njene besede navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Trump je včeraj ponovil mnenje, da si Putin želi miru, saj bi mu v nasprotnem primeru menda to tudi povedal.
Zelenski 'razočaran', ker se je Trump prej slišal s Putinom kot z njim
Zelenski je medtem včeraj po srečanju s poljskim premierjem Donaldom Tuskom na družbenih medijih objavil, da Putinu ne gre zaupati, ko govori, da si želi miru, poroča AFP. Zelenski je že v sredo izjavil, da ni najbolj prijetno, da se je Trump slišal s Putinom prej kot z njim.
Državni sekretar ZDA Marco Rubio je medtem pred odhodom v Evropo na varnostno konferenco v pogovoru za konservativni radio dejal, da je dolgoročna neodvisnost Ukrajine v ameriškem gospodarskem interesu.
Omenil je "možnost partnerstva z Ukrajino za njihove pravice do rudnin, vseh naravnih virov". "Nekaj tega denarja se bo vrnilo ameriškim davkoplačevalcem za milijarde dolarjev, ki so bili porabljeni. Del denarja bo vložen v Ukrajino za obnovo uničenega," je dejal Rubio.
Trump izrazil željo, da se Rusija vrne v skupino G7
Trump je že v ponedeljek izjavil, da v zameno za pomoč od Ukrajine zahteva za 500 milijard dolarjev (dobrih 485 milijard evrov) redkih zemelj.
V enem svojih značilnih prostih kramljanj z novinarji ob podpisu izvršnega ukaza o uvedbi vzajemnih carin je Trump včeraj še izrazil željo, da se Rusijo vrne v skupino industrijsko najbolj razvitih držav.
Po zavzetju Krima so Rusijo izključili iz skupine G8. "Mislim, da je bila napaka, da so ga vrgli ven," je dejal Trump, s čimer je mislil na Putina.
Potem, ko se bodo zadeve umirile, pa se Trump namerava srečati še s predsednikoma Rusije in Kitajske za pogovor o zmanjšanju izdatkov za obrambo.
"Predsednikoma Xi Jinpingu in Vladimirju Putinu želim povedati, da bi morali prepoloviti vojaški proračun," je povedal Trump.