PRIKRITO NAVAJANJE MLADIH NA ALKOHOL? Tržni pregled priljubljenih alkopopsov razkriva številna zavajanja

Slovenija

Zveze potrošnikov Slovenije in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozorjata, da alkopopsi - mešane alkoholne pijače, kot so koktajli in radlerji, ki so med mladimi priljubljeni zaradi živahnih barv, privlačne embalaže in sladkega okusa, mladim odpirajo vrata v svet alkohola. Proizvajalci teh pijač pogosto uporabljajo zavajajočo embalažo, na kateri je redko naveden seznam sestavin. 

Zveza potrošnikov Slovenije je opravila tržni pregled med mladimi priljubljenih alkopopsov, med katerim so odkrili tudi alkopopse na osnovi žganih pijač s kar 14 volumenskim deležem alkohola, kar je trikrat več od drugih primerljivih pijač na trgu.Opozorili so, da na večini pregledanih izdelkov niso našli podatka o energijski in hranilni vrednosti, poleg tega pa je bil redko naveden seznam sestavin.

"V primerih, ko so podatki znani, je hitro jasno, da gre za tekoče energijske bombe, okrašene z aromami in barvili, ki poskušajo zakriti nevarnosti pitja alkohola. Samo s tremi stekleničkami lahko popijemo toliko energije, kot bi jo zaužili z uravnoteženim kosilom in vrstico čokolade," je ponazorila strokovna sodelavka z Zveze potrošnikov Urša Menard.

Proizvajalci alkopopse predstavljajo enostransko, denimo z napisi, da so pijače brez glutena, z vitamini in manj kalorijami v primerjavi z drugimi alkoholnimi pijačami, kar je po mnenju zveze sporno in zavajajoče. "Zdravi alkopopsi ne obstajajo," so poudarili. Hkrati so opozorili, da se lahko posamezniki, ki redno pijejo alkopopse z manj alkohola, postopoma navadijo na okus bolj alkoholnih.

Predstavnica NIJZ Maja Roškar je opozorila, da vsako pitje alkoholnih pijač pomeni povečano tveganje za škodo zaradi pitja, še posebno pri mladostnikih. "Pri tveganju škodljivih posledic zaradi pitja alkoholnih pijač vrsta alkoholne pijače ni pomembna, pomembna je količina čistega alkohola, ki jo vnesemo v telo," je poudarila Roškar. "Ne obstaja varnejša vrsta alkoholne pijače, tudi o varni meji pitja ne moremo govoriti," je izpostavila.

Alkohol lahko povzroči osem vrst raka, tudi rak dojke, in to že pri manjših vsakodnevnih količinah. Poleg tega lahko prizadene duševno zdravje, vpliva na medosebne odnose in varnost v prometu. Meni, da je pitje alkohola v Sloveniji še vedno zelo normalizirano. "Pravzaprav je čuden tisti, ki ne pije in ne obratno, tako da s tega vidika je ta naš odnos zelo permisiven," je dejala Roškarjeva.

Označevanje sestavin in označba hranilne vrednosti za pijače z več kot 1,2 volumskega deleža alkohola sicer nista obvezna. To pomeni, da potrošniki nimajo dostopa do teh informacij, saj jih proizvajalci redko prostovoljno vključujejo v označbe. Ker potrošniki za informirano odločitev potrebujejo jasne in celovite informacije o živilih, so na Inštitutu za nutricionistiko nadgradili mobilno aplikacijo "Veš, kaj ješ?", ki uporabniku ob skeniranju črtne kode alkoholne pijače prikaže podatke o vsebnosti alkohola in energijsko vrednost.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
JKDWingChun |  07 .06. 2024 ob  23: 25
-1
Prepovedat alkohol in LEGALIZIRAT KONOPLJO! Pa da vidite takoj razliko. In ne mi nabijat da ki je odvisnost od konoplje ker ni. Mešanje s tobakom pa je! In tudi v prometu se ne pozna reakcijski čas ali zmanjšana prisebnost,kot pri alkoholu ali pri nekaterih zdravilih s trikotnikom gor.
Tako da folk...treba spremeenit to zastarelo razmišljanje v državi!!!