S TRŽAŠKEGA LETALIŠČA DO SLOVENSKE ISTRE: Kako nove letalske povezave vplivajo na prihod novih turistov?

Koper

Tržaško letališče je imelo lani rekordno rast prometa in potnikov (33,5 odstotkov več kot v letu 2022), rast pa so beležili tudi v prvih letošnjih devetih mesecih. Poleg posodobitve letališke infrastrukture in investicij, je k večjemu številu potnikov zagotovo prispevalo povečanje števila destinacij, na katere se lahko leti s tega letališča. Se je na račun povečanja števila potnikov na tem letališču, povečalo tudi število turistov v slovenski Istri? Se je zaradi tega mogoče spremenila tudi struktura gostov, prihajajo tudi iz držav, iz katerih jih prej ni bilo veliko?

Na Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper so nam odgovorili, da dejansko opažajo pozitiven vpliv rasti prometa na tržaškem letališču na število turistov na njihovi destinaciji: "Zlasti se povečuje delež gostov, ki prihajajo iz držav, s katerimi so bile v zadnjem času uvedene nove letalske povezave. Gosti iz teh držav povprašujejo po destinacijah z blagim podnebjem in raznoliko ponudbo, kot jo ponuja slovenska Istra."

V nadaljevanju so navedli, da specifične statistike o številu turistov, ki na to destinacijo pridejo preko tržaškega letališča, trenutno nimajo, vendar so njihovi partnerji v turistični panogi (hoteli, turistične agencije) opazili trend povečanega obiska gostov iz držav, s katerimi ima letališče direktne povezave. "Prevladujejo individualni popotniki in pari, ki iščejo krajše počitnice, ter mlajši gostje, ki jih privlačijo nizkocenovne letalske vozovnice," so pojasnili.

Na naše vprašanje, koliko časa ti turisti običajno ostanejo v koprski občini, kje prenočujejo in po katerih turističnih produktih najpogosteje sprašujejo, so odgovorili, da gostje, ki pridejo preko tržaškega letališča, običajno ostanejo tri do pet dni. "Najpogosteje prenočujejo v hotelih s tremi ali štirimi zvezdicami ter v apartmajih in manjših butičnih nastanitvah. Največ zanimanja opažamo za produkte povezane z naravo, gastronomijo in kulturno dediščino. Izstopajo povpraševanja po vodenih ogledih zgodovinskih mest, kolesarskih turah, aktivnostih na podeželju ter kulinaričnih doživetjih, ki vključujejo lokalna vina, oljčna olja in ostale produkte," so še navedli.

Da je povečanje števila destinacij in posledično večje število potnikov na tržaškem letališču zagotovo pozitivno vplivalo na turizem v naši regiji, vključno z Izolo, se strinjajo tudi v Turističnem združenju Izola, kjer so pojasnili, da neposredni podatki o številu obiskovalcev, ki pridejo preko tržaškega letališča, sicer niso na voljo, opažajo pa rast obiska iz nekaterih držav, ki imajo nove ali okrepljene letalske povezave s tržaškim letališčem.

"V obdobju od januarja do oktobra smo krepko presegli mejnik 500.000 prenočitev. V tem obdobju smo zabeležili 146.163 prihodov, ki so ustvarili kar 527.361 prenočitev. V primerjavi s preteklim letom predstavlja triodstotno rast števila prihodov in enoodstotno rast števila prenočitev. Povprečna doba bivanja je bila 3,6 dni. Primerjava s predkoronskim letom 2019 je veliko bolj spodbudna, saj imamo devet odstotkov več prihodov in osem odstotkov več prenočitev," so povedali.

Podatkov o številu turistov, ki v Izolo prispejo preko tržaškega letališča, v Turističnem združenju Izola nimajo. So pa o sami strukturi gostov zapisali, da je približno polovico domačih gostov, preostanek pa predstavljajo gostje iz naših glavnih tujih trgov. Med tujimi gosti po številu prihodov prevladujejo Avstrijci, Nemci, Čehi, Italijani, Madžari in Poljaki. Tipični obiskovalci Izole so družine z otroki, aktivni pari, seniorji in ljubitelji kulinarike, pri čemer se motivi za obisk pogosto prepletajo.

V nadaljevanju so navedli, da so v letošnjem letu zabeležili najvišje stopnje rasti gostov iz Madžarske, Poljske in Francije. Iz preostalih trgov beležijo zelo konstante realizacije, ki je primerljiva ali celo boljša kot v preteklih letih.

"Povprečna doba bivanja v Izoli znaša 3,6 dni, pri čemer se domači gosti v Izoli zadržijo malenkost dlje (4,1 dan) kot tuji (3,2 dni). Najpogosteje prenočujejo v hotelih (51 odstodkov prenočitev v letu 2023), ki beležijo zelo stabilno poslovanje tekom celotnega leta, apartmajih (24 odstodkov prenočitev v letu 2023) in kampih (10 odstotkov prenočitev v letu 2023)," so pojasnili.

In po katerih turističnih produktih najraje sprašujejo? V Turističnem združenju Izola odgovarjajo, da si z vizijo zmanjševanja sezonskosti v Izoli prizadevajo gostom ponuditi raznoliko in privlačno ponudbo skozi vse leto: "Kulinarika je eden izmed produktov, ki vedno pritegne pozornost, zato v Izoli prirejamo številne tradicionalne dogodke, priljubljene tako med domačini kot tujci. Med večjimi prireditvami izpostavljamo Ribiški praznik, Praznik oljk, vina in rib ter sodobnejši Pomol okusov. Poleg tega v Izoli organiziramo tudi kulinarične dneve. Trenutno potekajo Dnevi beneške kulinarike, ki trajajo do 15. decembra in predstavljajo letošnjo novost."

V nadaljevanju so še navedli, da obiskovalci spomladi in jeseni pogosteje povprašujejo po pohodnih in kolesarskih poteh, poleti pa so v ospredju plaže, izleti z barko ter izjemno priljubljen turistični vlakec, ki vozi v določenih mesecih. Obiskovalci radi raziskujejo tudi lokalno kulturno dediščino v Izolani - hiši morja ali pa se podajo na raziskovanje starega mestnega jedra preko interaktivne igre 'Pozabljena izolska skrivnost'.

V občini Piran so v devetih mesecih 2024 zabeležili 1.596.622 prenočitev, kar je en odstotek več kot lani. V zvezi z vplivom povečanja števila potnikov na tržaškem letališču na piranski turizem pa so v Turističnem združenju Portorož povedali, da je od novih letalskih povezav na tržaško letališče za njih najbolj zanimiva tista iz Krakowa: "Število poljskih turistov pri nas narašča. Letos avgusta so na primer ustvarili kar 29 odstotkov več prenočitev kot lani."

Drugih podatkov o vplivu na piranski turizem v povezavi s tržaškim letališčem, pa v portorožkem turističnem združenju nimajo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija