Ekonomsko-socialni svet (ESS) danes ni dosegel soglasja o novem pokojninskem načrtu poklicnega zavarovanja, ker se delodajalska stran ne strinja s prispevno stopnjo. Vendar resorna ministrica pravi, da bo načrt najverjetneje podpisala še danes in da soglasje ESS ni potrebno.
Sindikati za pokojninski načrt, delodajalci proti
Slovenija
"Delodajalci nismo dali soglasja k načrtu, ker se bojimo, da bo ostal takšen in se ne bo več spremenil. Po naši oceni je prispevna stopnja za delodajalce v višini 10,55 odstotka namreč previsoka," je po obravnavani točki dejal Igor Antauer iz Združenja delodajalcev obrti in podjetništva.
Sindikati se po drugi strani z načrtom strinjajo. "Nujen je, da se bo približno 200 zavarovancev, ki že izpolnjuje pogoje za poklicno upokojitev, lahko upokojilo," je dejala Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je še pred sejo povedala, da bo načrt najverjetneje podpisala še danes, ker je nujen. Zanj ni potrebno soglasje ESS, pač pa le njegovo mnenje, je pojasnila.
Predlog novega pokojninskega načrta poklicnega zavarovanja, ki bi moral biti v skladu s pokojninsko reformo sprejet že do konca septembra, je pripravila delovna skupina na ministrstvu za delo, vanjo pa so vključeni tudi socialni partnerji. Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja mora med drugim določati višino prispevkov za poklicno zavarovanje ter pogoje za pridobitev in izplačilo poklicne pokojnine.
Poklicno zavarovanje skladno z zakonom pomeni zbiranje prispevkov delodajalcev na osebnih računih zavarovancev, na podlagi katerih slednji pridobijo pravico do poklicne pokojnine. Gre za zavarovance, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela ali dela, ki jih po določeni starosti ni mogoče uspešno poklicno opravljati, kot so npr. strojevodje ali piloti.
ESS nadaljuje sejo z obravnavo izhodišč za izhod Slovenije iz krize.