Mednarodni praznik dela, 1. maj, v Sloveniji obeležujemo dva dneva, tako da je dela prost dan tudi današnji 2. maj. Dvodnevno praznovanje ostaja slovenska posebnost, pri kateri vztrajajo sindikati, gospodarstvo pa poudarja, da prost dan pomeni dodaten strošek in neželeno prekinitev proizvodnega procesa.
SLOVENIJA JE EDINA V EU: Praznik dela obeležujemo tudi danes
Slovenija
Za praznik dela nikjer v EU razen v Sloveniji nimajo dveh dela prostih dnevov, v Evropi pa ju imajo še v Srbiji, Črni gori, Bosni in Hercegovini ter Ukrajini. Leta 2012 je takratna vlada ob ukinitvi 2. januarja kot dela prostega dneva v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ predlagala tudi ukinitev dvodnevnega praznovanja praznika dela, a so sindikatu temu nasprotovali. Kot dela prost dan je bil tako ukinjen le 2. januar, ki pa ga je DZ konec leta 2016 vrnil na seznam dela prostih dni.
Gospodarstveniki, zlasti tisti iz izvoznega sektorja, dvodnevno obeleževanje praznika dela vidijo kot motnjo v poslovnih procesih, sindikati pa med drugim poudarjajo pomen dodatnega dne počitka za pogosto preobremenjene delavce.
Komentiraj
Ker ima v dobro stoječih podjetjih večina zaposlenih osnovno plačo pod minimalno, se tudi prispevki za pokojnino zbirajo v mizernih znrskih in bodo taki delavci morali prejemati varstveni dodatek, ko bodo upokojeni. Novinar, ki je pisal ta članek, bi se lahko pozanimal, koliko stane našo državo taka sleparija iz strani delodajalcev. Tistemu, ki gre drugi maj v nos , bi se lahko pozanimal, koliko so doma delavci v EU za cerkvene praznike. Enega smo imeli prejšnji teden. Res je, da koristijo kolektivni dopust a je v Sloveniji dosti delavcev, ki dopusta sploh ne uspejo pokoristiti, če želijo obdržati svoju zaposlitev.