V Pomorskem muzeju Črne gore v Kotorju je vse do 10. oktobra na ogled gostujoča razstava z naslovom Slovenske ladje. Razstava na sodoben način predstavlja šest ladij Splošne plovbe, edinega slovenskega ladijskega prevozniškega podjetja, in 11 ladij Splošne plovbe, ki so bile zgrajene v puljski ladjedelnici Uljanik.
SPLOŠNA PLOVBA V ČRNI GORI: Na ogled je razstavljenih 17 njenih ladij
Slovenija
Razstava predstavlja tudi njene pomorščake in dragoceno pomorsko snovno in nesnovno dediščino.
Na razstavi so na ogled ladijski modeli, instrumenti z ladij in umetnine z ladij. Razstavo oživljajo in vsebinsko dopolnjujejo multimedijski ekrani z video-projekcijami in animacijami, dokumentarnimi filmi pomorščakov, Gregorja Strmčnika, Borisa Vidmarja in njunih kolegov pomorščakov ter drugo gradivo v hrambi Pomorskega muzeja Piran, Splošne plovbe Portorož, Muzeja novejše zgodovine Slovenije, Pokrajinskega muzeja Maribor, Arhiva Slovenije, arhiva RTV Slovenija in številnih pomorščakov.
Razstava opozarja na zgodovinsko vlogo Splošne plovbe ter pomen njenega nadaljnjega obstoja za ohranitev našega pomorstva. Izpostavljena je tudi nuja po celoviti zaščiti predmetne pomorske dediščine Splošne plovbe, ki poleg ladijskih modelov in navtičnih instrumentov, številnih likovnih del, daril poslovnih partnerjev obsega tudi raznovrstno pomorsko zgodovinsko gradivo, so sporočili iz piranskega Pomorskega muzeja.
Del razstave je tudi celovečerni dokumentarni film Navigare nesesse est (Pluti je treba) režiserja Radovana Čoka iz leta 2017, ki govori o nastanku in razvoju slovenskega ladjarskega podjetja.
Avtorica razstave o slovenskih ladjah je muzejska svetnica iz Pomorskega muzeja Piran Duška Žitko. Strokovni svetovalec je kapitan dolge plovbe v pokoju Jože Utenkar.
Razstava Slovenske ladje, šest ladij Splošne plovbe, je bila prvič postavljena v palači Gabrielli v Piranu v okviru Poletne muzejske noči junija 2019.