STE GA ŽE OBISKALI? Mirenski grad ima novo podobo, ponuja tudi pestre in zanimive vsebine (FOTO)

Slovenija

V zadnjih letih želijo Mirenski grad, ki je duhovno središče v bližini Nove Gorice, še bolj približati ljudem. Ob romarski cerkvi Žalostne Matere božje deluje samostan lazaristov. Grad je dobil novo podobo ter v okviru številnih aktivnosti pripravil pestro ponudbo dogodkov, produktov in projektov.

Projekt Mirenski grad približajmo ljudem je projekt v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi LAS v objemu sonca, sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za regionalni razvoj. Z njim želijo izboljšati pogoje v podporo novih storitev in produktov ter dvig kvalitete življenja prebivalcev.

"V okviru tega projekta so bile obnovljene svete stopnice, urejena je bila klančina v Marijin dom, se pravi sam vhod s klančino za invalidske vozičke in otroške vozičke, urejena je bila info točka ter postavljena stalna razstava v Mirenskem gradu," je na današnji novinarski konferenci povedala Andreja Ličen iz Društva prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, ki deluje v Mirenskem gradu.

Objavil/a Mirenski Grad Duhovno središče dne Ponedeljek, 15. maj 2023

Društvo je pripravilo in izvedlo tudi več različnih izobraževalnih delavnic na temo samooskrbe, naravnega kmetovanja, kulturnega in umetniškega ustvarjanja in druge. Skupaj z Zavodom za turizem Miren Kras pa so izdali tudi promocijske razglednice z različnimi motivi Mirenskega gradu.

"Vse te pridobitve predstavljajo nove priložnosti za razvoj turizma, za prepoznavnost tega kraja, skupaj z Zavodom za turizem smo razvili tudi možnost degustacije domačih pridelkov in izdelkov, ki jih tukaj pridelujemo. Obenem pa smo dobili tudi nov pogum za vse nove izzive, ki nas čakajo," je še dejala.

Vrednost celotnega projekta znaša 90.546 evrov, od tega so iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in državnih sredstev pridobili 43.227 evrov, ostalo pa so prispevali sami.

Marijino cerkev na tem mestu pisni viri prvič omenjajo leta 1392. Znana pod imenom Naša Gospa pod Krasom je bila cerkev do 18. stoletja večkrat temeljito obnovljena. Sedanja cerkvena stavba je bila prvotno zgrajena v drugi polovici 19. stoletja, med prvo svetovno vojno je bila porušena, zato so jo med leti 1924 in 1927 sezidali povsem na novo. Zadnja večja obnova cerkve se je začela leta 1958 in od takrat celotno cerkveno notranjost krasijo freske in kipi Toneta Kralja.

Svete stopnice na Mirenskem gradu so bile zgrajene leta 1757 po zgledu Svetih stopnic v Rimu. Na sredini vsake od 28 stopnic so vstavljene relikvije svetnikov, na vrhu stopnic je božji grob z Jezusovim kipom, oltarno mizo in s fresko zasramovanega Jezusa, ki jo je leta 1966 naslikal Tone Kralj.

V Sloveniji je samo sedem svetih stopnic, na Primorskem pa so edine na Mirenskem gradu. Potrebne so bile obnove zaradi vlage, odstranitve starega ometa, beljenja, čiščenja poševne strehe in zamenjave razbitih oken.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija