Obeti delodajalcev glede gibanja zaposlenosti v prvi polovici leta 2025 so pozitivni, vendar nekoliko manj optimistični kot prejšnja leta. Napovedujejo, da bodo število zaposlenih povečali za 1,4 odstotka, kar pomeni okoli 28.477 zaposlitev. Spomladi napovedana rast števila zaposlitev za drugo polovico leta 2024 je bila 2,3-odstotna.
TO SO NAJBOLJ ISKANI POKLICI: V novem letu nekoliko manj zaposlitev kot pričakovano
Slovenija
Najbolj pozitivne so napovedi delodajalcev glede gibanja zaposlovanja v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, prometu in skladiščenju ter v drugih dejavnostih, je pokazala raziskava Napovednik zaposlovanja, ki jo je Zavod RS za zaposlovanje oktobra in novembra izvedel med več kot 2900 delodajalci z desetimi ali več zaposlenimi iz vse Slovenije.
Delodajalci bodo v prihodnjih šestih mesecih najpogosteje iskali voznike težkih tovornjakov in vlačilcev, delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, prodajalce, varilce in elektroinštalaterje.
Še naprej ostajajo zelo iskani delavci s poklici za zdravstveno in socialno oskrbo na domu, pa tudi strežniki in gospodinjski pomočniki v uradih, hotelih in drugih ustanovah, čistilci, natakarji in kuharji. Med poklice, pri katerih imajo delodajalci najpogosteje težave pri iskanju ustreznih sodelavcev, se uvrščajo še orodjarji, so sporočili iz zavoda.
S pomanjkanjem ustreznih kandidatov za zaposlitev se je v preteklega pol leta soočala skoraj polovica delodajalcev (49,6 odstotka). Velika podjetja so se s pomanjkanjem ustreznih kandidatov tudi tokrat soočala najpogosteje, to je v več kot 70 odstotkih.
Da bodo tudi v prihodnje imeli težave z iskanjem kadra, pričakuje skoraj polovica delodajalcev (49,8 odstotka). Najgostejša je ta bojazen med delodajalci v gostinstvu, sledita dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter izobraževanja.