TURISTIČNA AGENCIJA KOMPAS V TEŽAVAH: Slabo finančno stanje, obetajo se odpuščanja

Slovenija

Največja turistična agencija v Sloveniji Kompas se sooča s slabim finančni stanjem in kaže znake dolgoročne insolventnosti. Neuradno naj bi v zadnjih mesecih prišlo do odhodov vodstvenih delavcev, v kratkem pa naj bi odpustili več deset zaposlenih, o čemer so že obvestili Zavod RS za zaposlovanje.

Finančno stanje družbe je slabo in kaže znake dolgoročne insolventnosti, zato je vodstvo z Lovorkom Mamićem na čelu sprejelo ukrepe prestrukturiranja, tudi v skladu z zakonom o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Ti ukrepi lahko vključujejo zmanjševanje števila zaposlenih, niso pa omejeni le na to. Vključujejo lahko dodatno izločitev ali zmanjšanje nedonosnih in manj dobičkonosnih poslovnih segmentov, znižanje celotnih stroškov ter nadaljnje obvladovanje stroškov, so za Dnevnik povedali v družbi.

Na zavodu za zaposlovanje so za časnik potrdili, da je Kompas ljubljansko območno enoto zavoda na podlagi zakona o delovnih razmerjih 22. avgusta obvestil o postopku ugotavljanja prenehanja potreb po delu večjega števila delavcev. Dodali so, da v tovrstnih primerih vselej ponudijo tudi pomoč pri informiranju zaposlenih o storitvah zavoda.

Od konca lanskega leta naj bi se število zaposlenih s 131 zmanjšalo na 80, Kompas pa se umika tudi iz najetih prostorov za ljubljanskim Bežigradom. Že leta 2018 so prodali okoli 3.000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov v središču mesta. Trenutno še ni jasno, koliko turističnih agencij po Sloveniji naj bi v kratkem zaprli. Kompas ima sicer svojo poslovalnico tudi v Kopru in v Novi Gorici.

Čeprav je Kompas v lanskem letu povečal prihodke od prodaje na 62,65 milijona evrov in v primerjavi z letom 2022 ustvaril dobiček, pa so iz poslovanja ustvarili izgubo. Zaradi tega so se odločili za nadaljnje prestrukturiranje. Dnevnik poroča tudi, da je bil dobiček posledica enkratnega poslovnega dogodka. Skupina Kompas je sicer skupaj s hčerinskimi podjetji v tujini lani prodajne prihodke povečala za tretjino in tako kot matična družba poslovala dobičkonosno.

Tudi prvo polovico letošnjega leta je poslovanje Kompasa zaznamovala izguba, to pa se ni spremenilo niti v juliju in avgustu – mesecih, ki veljajo v turizmu za vrhunec. Pojasnili so, da naj bi bila to posledica težav s čarterskim partnerjem, ki so s sabo prinesle dodatne nenačrtovane stroške in povečano likvidnostno breme.

Na težave v Kompasu in na negotovost poslovanja v prihodnje je opozorila tudi revizijska hiša PricewaterhouseCoopers, predvsem na podlagi kršenja bančnih zavez in posledičnih operativnih težav, poroča Dnevnik.

Kompas je bil do leta 2006 v slovenski lasti, potem pa je prešel v last hrvaške družbe Adriatica.net. Ko je ta šla v stečaj, je prešla na Agrokor in z Agrokorja na Fortenovo. Ta je družbo prodala investicijski družbi Springwater Capital, ki je koncentracijo izvedla prek družbe Special Sits General Partner II.

Kompas je v lasti v Luksemburgu registrirane družbe Special Sits General Partner II. Lastniki te so po navedbah Dnevnika različne pravne in fizične osebe, polovični lastniški delež obvladujejo William Twyman Comfort III., njegov sorodnik William Twyman Comfort IV. in podjetje Natasha Investment z Bermudov, ki je po dostopnih podatkih v njuni lasti.

Kompas je lani prihodke od prodaje povečal za 48 odstotkov na 62,65 milijona evrov, vključno s posredniško prodajo je zabeležil 72,8 milijona evrov prometa. Potem ko je leta 2022 posloval v rdečih številkah in pridelal 2,2 milijona evrov izgube, je lani ustvaril 2,37 milijona evrov čistega dobička. Ta je bil po navedbah časnika posledica odpisa obveznosti do Fortenove v skladu s sklenjenim dogovorom med kupcem in prodajalcem o dokončnem poplačilu variabilnega dela kupnine v prodajnem postopku skupine Kompas. Ta je bil prevzet prek v Sloveniji ustanovljenega podjetja Adriatic Holding Group, ki je bilo septembra lani pripojeno h Kompasu, njegov neposredni lastnik pa je postala družba Special Sits General Partner II, navaja Dnevnik. Iz poslovanja je družba lani ustvarila izgubo, ki se je medletno povečala za 50 odstotkov na 2,26 milijona evrov.

Skupina Kompas je lani čiste prihodke od prodaje povečala za tretjino na 143,3 milijona evrov. Izid iz poslovanja je s predlanskih 1,4 milijona evrov lani upadel na okoli 66.000 evrov. Čisti dobiček je bil po predlanskih 256.000 evrov lani 2,25 milijona evrov, kaže letno poročilo.

Tudi sami smo se obrnili na Kompas z novinarskimi vprašanji, predvsem nas zanima, kaj to pomeni za poslovalnico v Kopru in za zaposlene. Njihove odgovore bomo objavili takoj, ko jih prejmemo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ManofSteel |  23 .10. 2024 ob  13: 05
Agencije so že zgodovina. Kateri bedak še potuje potem agencije, glede nato, da je danes možno prek spleta vse uredit brez posrednika?!