V BOLNIŠNICI ŠE TRIJE PONESREČENI POD MALO MOJSTROVKO: Skupino je vodil gorski reševalec, ki pa ni vodnik

Kronika

Potem ko so reševalci v nedeljo v UKC Ljubljana in Splošno bolnišnico Jesenice odpeljali pet poškodovanih gornikov, ki jih je pod Malo Mojstrovko odnesel plaz, v zdravstveni oskrbi ostajajo še trije, stanje vseh je stabilno. V javnosti medtem dviga prah novica, da je bil v skupini tudi član Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS).

Dva ponesrečenca sta bila lažje poškodovana, trije pa huje. Pri slednjih je šlo za poškodbe rok in nog, v enem primeru pa glave in prsnega koša.

Kot so danes pojasnili v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, so reševalci k njim pripeljali tri poškodovance, enega s hujšimi poškodbami, dva pa z lažjimi. V njihovi oskrbi ostaja le še težje poškodovani, ki je na oddelku za intenzivno terapijo, a je njegovo stanje stabilno.

V Splošno bolnišnico Jesenice sta bila pripeljana dva poškodovanca, oba s težjimi poškodbami, so povedali. "Šlo je za odprti zlom zgornje okončine in zlom spodnje okončine," so navedli. Oba sta bila ustrezno oskrbljena in bosta danes ali v torek odpuščena v domačo oskrbo, so dodali.

V javnosti medtem poteka živahna razprava o razlogih za odločitev za tvegan vzpon na Malo Mojstrovko in za nesrečo, predvsem pa o tem, da je ekipo vodil član GRZS. V tej luči se zastavlja vprašanje, ali imajo različni vodniki za vodenje potrebne licence.

Podpredsednik GRZS Klemen Belhar je v nedeljo potrdil, da so bili planinci na tečaju varne hoje v gorah, za medije je potrdil tudi informacijo, da je bil vodnik gorski reševalec, a se po njegovih besedah ture ni udeležil v tej funkciji.

"Gorski reševalec je izšolan za poklic prostovoljnega reševalca in ne vodnika. Skrajni, ampak res skrajni čas pa je, da si GRZS pogleda v oči in začne postopke profesionalizacije gorskega reševanja v Sloveniji," je dogajanje z zapisom na družbenem omrežju Facebook pospremil poklicni gorski vodnik in gorski reševalec Gregor Kofler. "Gorski vodnik je in bo najvišja inštanca komercialnega vodenja v predragi domovini," je dodal.

KDO LAHKO KOMERCIALNO VODI V SLOVENSKEM GORSKEM PROSTORU??? V luči zadnje nesreče in skorajšnjega gotovega linča s...

Objavil/a Gregor Kofler Gorsko Vodništvo dne Nedelja, 09. april 2023

Za Radio Slovenija je Kofler dodatno pojasnil, "da gorski reševalec nikoli ni bil usposobljen za komercialno vodenje, ki zahteva poznavanje terena in vseh ostalih stvari, neke druge vrline". Poleg tega gorski reševalec ni vpisan v razvid strokovnih športnih delavcev, je dodal.

V GRZS so v današnjem sporočilu za javnost ponovili, da je bil v skupini ponesrečenih tudi njihov član, ob tem pa poudarili, da "ni bil v vlogi gorskega reševalca oziroma v kakršnikoli drugi vlogi, povezani z GRZS".

"Poudarjamo, da so vsi gorski reševalci, člani GRZS, usposobljeni za reševanje ponesrečenih v gorah in na drugih težko dostopnih terenih. Gorski reševalci ne vodijo tur v gore oziroma hribe in tudi ne preiskujejo vzrokov nesreč ali morebitne odgovornosti. Gorski reševalci rešujemo ponesrečene v gorah in to opravljamo prostovoljno in brezplačno," so podčrtali.

Napovedali so še, da bodo na podlagi ugotovitev preiskave in temeljite analize nesreče tudi sami sprejeli ustrezne ukrepe.

Mediji sicer poročajo, da je dogodek organiziralo Športno društvo Jeti iz Škofje Loke, kjer pa zadeve ne komentirajo.

Član Združenja gorskih vodnikov Slovenije in gorski reševalec Klemen Gričar, ki je sodeloval v reševalni akciji, je za spletni portal N1 dejal, da pot po Župančičevi grapi ni težka, je pa alpinistična. "Ko gremo tja, uporabljamo vrv," je dejal, dodal pa, da "zagotovo v teh razmerah tja ne pelješ skupine". "Mislim, da bi morala biti kazenska ovadba," je bil oster. Vodnik naj bi bil sicer eden od dveh, ki ju plaz ni odnesel.

Tudi Kofler je opozoril na zahtevnost prečenja Mojstrovk oz. alpinistične smeri Župančičeva grapa, sploh za začetnike in nevešče planince. Kot je pojasnil, lahko na tak teren, če hočejo komercialno peljati začetnike, vodijo samo dva, ki morata biti privezana na vrv.

"Težko se nam je izrekati o tem, ali je bilo to neodgovorno. Odgovornost ugotavlja policija. Vreme ni prav idealno in mislim, da mora vsak človek odgovorno premisliti, preden gre v gore, še zlasti pozimi in v slabem vremenu. Morda je bila tu narejena nekoliko slaba presoja," pa je v nedeljo o podvigu na Malo Mojstrovko med drugim dejal Belhar.

Policija medtem opozarja na še vedno zelo zahtevne razmere v gorah in veliko skritih nevarnosti. Pohodniki in turni smučarji naj ravnajo skrajno previdno in maksimalno odgovorno, je pozvala.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija