V hrvaškem morju, natančneje ob otoku Vis, so pred dnevi opazili novo članico - rdečemorsko plamenko. Gre za eno izmed tujerodnih vrst organizmov, ki so v Sredozemsko morje priplavali ali prilezli iz Rdečega morja skozi Sueški prekop. Kmalu bi jo lahko srečali tudi pri nas.
V HRVAŠKEM MORJU OPAZILI NEVARNO "TUJKO": Kmalu jo lahko pričakujemo tudi pri nas
Piran
Rdečemorska plamenka je na pogled zelo privlačna riba, ki spada v družino bodik (Scorpeanidae). V isto družino denimo sodijo nam domače velike in rjave škarpene. Tudi plamenka je oborožena s strupenimi bodicami, ki jih razpre kot pahljačo. Zraste lahko do slabih 40 centimetrov, je požrešna, ni prav nič izbirčna ter nima dosti plenilcev. Čez dan se skriva po luknjah in razpokah v skalah, zato jo najpogosteje opazimo šele v temnih delih dneva, ko se odpravi na lov, opisujejo v piranskem Akvariju.
Spolno zrelost doseže že pri enem letu. Ličinke plamenke so pelaške in ostajajo v toku odprtega morja od tri do kar pet tednov. V tem času lahko migrirajo zelo daleč, kar tudi pripomore k njihovi hitri širitvi. In ravno zaradi hitrosti širjenja, bi jo lahko v naslednjih letih pričakovali tudi pri nas, pravijo v Akvariju Piran.
A po drugi strani so naše zimske temperature morja pod 10 stopinj Celzija zanjo zelo neugodne. Raziskovalci so namreč ugotovili, da se plamenke nehajo prehranjevati pri 15 stopinjah in ne preživijo temperatur nižjih od 10 stopinj Celzija.