V Dornberku načrtujejo ustanovitev novega vinskega konzorcija, ki bo z vključitvijo vinarjev pod novo blagovno znamko skrbel za kakovosten pridelek. Projekt je namenjen pospeševanju razvoju podeželja v okviru vinogradništva in enoturizma spodnje Vipavske doline, je povedal eden od pobudnikov Anton Harej.
V SLOGI JE MOČ: Za kakovosten pridelek vin na spodnjem Vipavskem bo skrbel nov konzorcij
Vipavska dolina
S predlaganim projektom želijo povezati vinarje spodnje Vipavske doline v inovativno partnerstvo, poenotiti pravilnik za zaščito oznake porekla vinogradov na strmih legah spodnje Vipavske doline ter vzpostaviti enoten portal za promocijo enoturizma. Portal bo omogočal rezervacije degustacij in nočitev na turističnih kmetijah, kar je novost v regiji.
"S predlagano projektno idejo želimo izboljšati relacijo med turističnimi ponudniki, pridelovalci lokalnih kmetijskih proizvodov (vina ...) in raziskovalnimi inštitucijami, ki bodo s prenosom znanja skrbele za strokovno podporo v izboljšavi in zaščiti lokalne oznake porekla pridelkov (pilotno za vina)," je povedal Harej.
Cilj projekta je skupna identifikacija in definicija dodane vrednosti strmih vinogradniških leg in njihovih vin ter njihovo vključevanje v integralni turistični proizvod s ciljem dodane vrednosti že obstoječih strategij promocije regije kot specifične čezmejne turistične destinacije.
Nova blagovna znamka, pod katero bodo delovali člani konzorcija, bo zagotavljala poenoteno tehnologijo, višjo kakovost in skupno promocijo vin. Vinarji se bodo sami odločili, s katerimi vinogradi in sortami bodo vstopili v konzorcij.
V začetku naj bi se v konzorcij vključilo do 20 zainteresiranih vinarjev iz spodnje Vipavske doline, kasneje pa se mu bodo lahko pridružili tudi drugi vinarji iz Vipavske doline. "Najprej so k sodelovanju povabljeni vinarji iz Dornberka in Branika, ki imajo skupno v obdelavi 150 hektarov vinogradov. Res pa je, da ne bodo v konzorcij vstopili z vsemi sortami in vinogradi," je pojasnil Harej.
Posredno so ciljne skupine tudi raziskovalno izobraževalne organizacije, odgovorne za strokovno podporo in prenos znanja, študenti ter občine in društva, ki združujejo pridelovalce tipičnih pridelkov in ponudnike drugih turističnih storitev.
Italijanski konzorciji za zgled
Pri pripravi projekta so se vinarji iz spodnje Vipavske doline zgledovali po italijanskih konzorcijih, ki že delujejo na ta način.
"Le z dvigom kakovosti, kontrolo pridelave ter kakovostno in celovito ponudbo enoturističnih storitev bomo lahko v prihodnosti izoblikovali prepoznavnost regije tudi v širši regiji," je še dejal Harej.
Projekt so pobudniki predstavili državni sekretarki Tanji Strniša ob nedavnem vladnem obisku na Severnoprimorskem. Ob tem so povedali, da imajo zanj že podporo Mestne občine Nova Gorica in Regijske razvojne agencije za Severno Primorsko.