V Sloveniji novo službo aktivno išče 31 odstotkov zaposlenih, kar je 11 odstotnih točk manj od svetovnega povprečja. Glavni razlog za menjavo zaposlitve je nezadovoljstvo s plačo in drugimi ugodnostmi, je pokazala raziskava zaposlitvenega portala Mojedelo.com in družbe Boston Consulting Group.
V SLOVENIJI TRETJINA ZAPOSLENIH IŠČE DRUGO ZAPOSLITEV: Kaj je glavni razlog?
Slovenija
Kot so sporočili iz družbe Styria, Slovence po izsledkih raziskave k razmisleku o novi zaposlitvi najbolj motivirajo priporočila prijateljev. Medtem ko je glavni razlog za menjavo zaposlitve pri nas nezadovoljstvo s plačo in ugodnostmi, je na svetovni ravni ta razlog šele na četrtem mestu.
40 odstotkov anketirancev iz vseh držav navaja še, da novo službo iščejo zaradi višjega ali boljšega položaja, 26 odstotkov zaradi pomanjkanja priložnosti za karierni napredek in 25 odstotkov zaradi želje po drugačnem delu. V Sloveniji kot tretji najpogostejši razlog (29 odstotkov vprašanih) navajajo občutek, da jih na trenutnem delovnem mestu ne cenijo dovolj.
68 odstotkov vseh iskalcev zaposlitve meni, da imajo dobro pogajalsko izhodišče, 69 odstotkov kandidatov pa pričakuje nekaj odprtosti za pogajanja o pogojih po prejeti zaposlitveni ponudbi. "Slovenci smo v primerjavi s svetovnim povprečjem manj samozavestni, saj le 56 odstotkov sodelujočih v raziskavi meni, da imajo dobro pogajalsko izhodišče. Na splošno je samozavest največja med tistimi, ki delajo v financah, podjetništvu in prodaji, najmanjša pa med fizičnimi delavci, neprofitnimi delavci in prostovoljci," so izpostavili avtorji raziskave.
Delodajalci po njihovih besedah sicer še vedno čutijo posledice "največjega vala odpovedi v zgodovini", ko je leta 2021 svoja delovna mesta zapustilo rekordno število delavcev. Zavedajo se, da ni enostavno pritegniti najboljšega kadra, ki dobiva ponudbe tako od podjetij iz domače države kot tudi iz tujine.
Večina sodelujočih v raziskavi (74 odstotkov) ponudbe s kariernimi priložnostmi prejema večkrat letno, 39 odstotkov celo vsak mesec. V Sloveniji je ta delež precej nižji; 20 odstotkov sodelujočih v raziskavi je odgovorilo, da so z njimi glede zaposlitvenih priložnosti delodajalci stik navezali mesečno ali tedensko. Najbolj zaželeni kandidati so tisti, ki delajo na področju informatike, digitalizacije in prodaje, takoj za njimi pa so tisti v gostinstvu ter transportu in logistiki.
"Delodajalci se morajo zavedati, od kod prihajajo kandidati, in temu prilagoditi svojo pogajalsko tehniko. Z 'digitalnimi superzvezdniki' morda ne bodo dobili druge priložnosti, zato je najbolje, da jim predstavijo močno prvo ponudbo," je izsledke raziskave komentirala izvršna direktorica in partnerica pri Boston Consulting Group Melanie Seier Larsen. Po njenih besedah se vse pogosteje dogaja, da kandidati ne sprejmejo ponudbe, ne da bi zahtevali večjo fleksibilnost delodajalca.
V raziskavi - po navedbah Styrie gre za največjo svetovno raziskavo, namenjeno raziskovanju želja in namer iskalcev zaposlitve pri zaposlovanju - je sodelovalo 90.000 ljudi iz 160 držav.