Zgodba o mali Eli iz Vipave, ki boleha za sladkorno boleznijo tipa ena, je na socialnih omrežjih naletela na velik odziv. Ljudje so se spraševali, kako je lahko skupnost tako brezbrižna do otroka, in staršem deklice izrekali besede podpore. O Eli so se včeraj pogovarjali tudi na odboru za Družbene dejavnosti Občine Vipava, kjer so podobno kot župan prepričani, da mora situacijo znotraj svojih zmožnosti urediti šola sama.
Vsi sočustvujejo, a spremljevalca ni
Vipavska dolina
Na šoli po svojih najboljših močeh to že počnejo, nam je zagotovila ravnateljica Alenka Nussdorfer Bizjak. Ko ji je župan povedal, da na občini sredstev za spremstvo deklice ni, je Nussdorfer Bizjakova v Elin razred razporedila volontersko pripravnico, do težav pa je prišlo, ko se je volonterki konec decembra pripravniška doba iztekla. “Potem smo imeli takoj posvet in izobraževanje za upravljanje z inzulinsko črpalko s starši, učiteljico in kuharico. Dogovorili pa smo se tudi, da ko bo razred zapustil šolo, bomo zagotovili dodatno spremstvo,” je povedala ravnateljica, ki je sicer prepričana, da je Eli upravičena do celovitega spremstva: “Ko sem bila na obisku v razredu sem videla, da so morali Eli kar dvakrat v eni uri meriti sladkor, videla sem, da je spremstvo potrebno.”
Zakon ne predvideva financiranja spremljevalca
“Bili smo v navezi z občino, ko smo iskali stalnega spremljevalca, a je v samem zakonu luknja, kjer nikjer ne piše, kje in kako naj bi ta spremljevalec bil. Pri učni pomoči so stvari bolje določene,” je še povedala Nussdorfer Bizjakova, ki se je za pomoč obrnila tudi na pravnika. Slednji ji je svetoval, naj se obrne na ministrstvo. “Si kar predstavljam, kakšen odgovor bom dobila - naj se znajdemo kot vemo in znamo,” je ob tem še povedala ravnateljica.
Na šoli bodo sedaj skušali stalnega spremljevalca najti prek projekta ministrstva za šolstvo - Usposabljanje na delovnem mestu. Šola bi dodaten kader ob uspešni kandidaturi na tem razpisu za dobo treh mesecev dodelila v Elin razred.
Občina s posluhom, a brez rešitve
O problemu so včeraj spregovorili tudi na Odboru za družbene dejavnosti v občini Vipava in prišli do podobnih ugotovitev kot župan Ivan Princes. Podžupan in član odbora Jožko Andlovic je po seji za Regional povedal, da je na osnovni šoli dovolj usposobljenih kadrov za delo z otroki s sladkorno boleznijo. Obenem je izrazil dvom v upravičenost dodatne zaposlitve prek javnih del zgolj za spremstvo Eli. Kljub temu je poudaril, da je občina Vipava vedno imela in bo vedno imela posluh za takšne primere.
Andlovic sicer razporeditve zaposlitev prek javnih del, ki je v javnosti dvignila veliko prahu, ni želel podrobneje komentirati. Meni namreč, da je tovrstnih zaposlitev na občini v prvi vrsti mnogo premalo.
Ljudje so se že navadili, da preden sploh ugotovijo, kdo je za kaj pristojen, takoj udarijo z "medijsko bombo", novinarji pa pogosto obrnejo besede na način, da se še vse bolj dvigne prah.
Tako lahko bralci, ki se niti ne registrirajo s svojim celim imenom, izbruhajo svoje frustracije, občina je pa itak vedno "grda".
Kdor ima kaj za povedati, vprašati, naj pride najprej osebno z imenom in priimkom do Občinske uprave, še nikogar nismo odpravili "nečloveško". Splošno znano je, da je Občina Vipava odprta tudi izven uradnih ur, ljudi sprejmemo spoštljivo in prijazno.
Seznanjeni smo bili, da je deklica prejela strokovno mnenje pristojnega Zavoda za šolstvo, v katerem je določeno, da deklici pripada začasni spremljevalec do konca drugega vzgojno izobraževalnega obdobja. V okviru strokovnega mnenja bo osnovna šola poskrbela za vse nadaljnje postopke glede rešitve nastale situacije. Rad bi poudaril še dejstvo, da Občina Vipava Osnovni šoli financira nadstandard in s tem pomaga staršem vseh otrok, ki so vključeni v OŠ.
Župan, Ivan Princes
Se je kdo sploh vprašal zakaj plačujemo drage prispevke za zdravstveno zavarovanje in kam gre ta denar. Če ima deklica zdravstvene težave je zdravstvena zavarovalnica prva, ki ji mora omogočiti to kar potrebuje za svoje zdravje. Zakaj bi morala to plačevati občina, če to ni njena naloga, medtem ko pa imajo zdravstvene zavarovalnice mastne dobičke.
Če bi žival imela sladkorno bolezen, bi že imela spremljevalca. Vemo koga in od kod financiranega.
To da je država dolžna poskrbeti za mojo hčerko, mi ni znal nobeden do zdaj povedati. Na zavodu so me pošiljali k Vam na Občino, kjer nisem bil vreden niti pogovora z Vami. Izjavili ste, da burno blatim občino. Nikogar ne blatim, samo resnico in mojo izkušnjo sem povedal. Medijski prah ste si tokrat nakopal sam, ko ste nepremišljeno izjavili za Regional Goriško.
Namesto da bi ljudem pomagali, se z njimi pogovorili, s skupnimi močmi iskali rešitev, se do navadnega človeka obnašate neprofesionalno.
Če sem kakorkoli oblatil občino, kot mi je bilo očitano, se temu primerno tudi opravičujem. Borim se za hčerko z zahrbtno boleznijo in vsem povem; NE BOM ODNEHAL. BORIL SE BOM ZA VSE OSTALE, KI BODO ZA NAMI POTREBNI PODPORE, KATERE MI NISMO BILI DELEŽNI.
Hkrati pa bi rad želel vsem, da bi bili zdravi in nikoli ne bi imeli takih problemov, tudi g. županu Ivanu Princesu.
oče deklice s sladkorno boleznijo tipa1