Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je opozorila, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito. Medtem je organizacija sporočila, da je bil zabeležen tudi prvi prenos opičjih koz s človeka na psa, pri čemer obstaja nevarnost mutacije virusa.
WHO Z NOVIM OPOZORILOM: Obstaja nevarnost mutacije virusa!
Svet
"Že od začetka smo vedeli, da to cepivo ne bo srebrna krogla in da ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, ki se vanj polagajo," je v Ženevi dejala strokovnjakinja WHO za opičje koze Rosamund Lewis. Opozorila je, da cepivo ni 100-odstotno učinkovito, niti po izpostavitvi virusu niti kot preventivni ukrep in dodala, da cepivo v celoti prične delovati šele dva tedna po prejetju drugega odmerka. Opomnila je tudi, da zaenkrat še ni na voljo celovitih študij o učinkih cepiva, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Več kot 90 odstotkov primerov opičjih koz je bilo doslej zabeleženih pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Te osebe je zato pozvala, naj zmanjšajo število spolnih partnerjev in se izogibajo skupinskim spolnim odnosom.
WHO je od maja do zdaj prejela več kot 35.000 poročil o primerih opičjih koz iz 92 držav, dvanajst ljudi pa je umrlo. Med okužene je bila sprva uvrščena tudi štiriletna deklica iz mesta Pforzheim na jugozahodu Nemčije, a so tamkajšnje zdravstvene oblasti v ponedeljek sporočile, da je šlo za napačno diagnozo.
Medtem je bil v Parizu zabeležen tudi prvi prenos opičjih koz s človeka na psa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"To je prvi primer prenosa okužbe s človeka na žival," je dejala Rosamund Lewis in dodala, da obolelim svetujejo, naj se izolirajo od svojih hišnih ljubljenčkov. Kot ključnega pomena je izpostavila skrbno ravnanje z odpadki, da bi s tem zmanjšali tveganje okužbe glodavcev in drugih živali zunaj gospodinjstva.
Opozorila je, da takoj ko se virus preseli v drugo okolje oz. v drugo populacijo, obstaja možnost, da se bo razvijal drugače in mutiral.