Na slovensko-italijanski meji danes ni bilo zaznati kršitev prepovedanega prehajanja državne meje na območju Občine Hrpelje-Kozina. Na poljskih in gozdnih poteh na poti na Kokoško je bilo sicer opaziti veliko pohodnikov. Tudi italijanski državljani prehajajo propustno mejo predvsem zaradi športno-rekreativnih dejavnosti.
ZASAČENI ITALIJANI SE IZGOVARJAJO, DA NISO VEDELI ZA PREPOVED: Čez mejo zaradi rekreacije
Slovenija
V občinah Hrpelje-Kozina, Sežana in Komen je obmejno območje prepredeno s številnimi potmi, ki so jih nekoč uporabljali predvsem kmetovalci, ki imajo tu svoje kmetijske površine. Mnogi med njimi še danes obdelujejo zemljo na obeh straneh državne meje.
Nekaj dvolastnikov, ki v času epidemije novega koronavirusa potrebujejo posebna potrdila za prehod državne meje, je tudi v Občini Hrpelje-Kozina, je povedal poveljnik Civilne zaščite (CZ) Občine Hrpelje-Kozina Robert Kastelic. Vendar ti ne predstavljajo problema, saj imajo utemeljen razlog za prehajanje državne meje.
Na območju Krvavega Potoka 'zaidejo' predvsem rekreativci
Italijanski državljani lahko ob utemeljenih razlogih prehajajo državno mejo na kontrolnih točkah, ki so postavljene na nekaterih nekdanjih mednarodnih mejnih prehodih, med katerimi je tudi tisti v Krvavem Potoku.
Ob začetku epidemije so bili na kontrolnih točkah tudi člani CZ, ki so potnikom merili temperaturo. Sedaj so na kontrolnih točkah le policisti, ki preverjajo upravičenost za prehod meje. Tudi danes je bilo na kontrolni točki v Krvavem Potoku nekaj prometa in to v obe smeri.
"Na našem območju naletimo predvsem na pohodnike, sprehajalce, tekače in kolesarje, ki nedovoljeno prestopajo državno mejo iz italijanske strani. Če jih kdo ustavi, se ponavadi izgovarjajo, da niso vedeli za prepoved," je povedal Kastelic.
Z lahkoto zaobidejo postavljene ovire
Na takih poteh, kjer se da mejo prečkati tudi z avtomobili ali celo manjšimi tovornjaki, so že v času epidemije postavili različne ovire. Vendar večine med njimi ni težko zaobiti, na razmočeni zemlji se vidijo sledi koles in celo motorjev.
Kastelic je opozoril še na to, da meja med Slovenijo in Italijo na tem območju ne poteka ravno, pač pa zavija, marsikatera pot pa vodi na kratki razdalji preko obeh držav.
Prekrškarje člani CZ sicer le opozarjajo, kar počnejo predvsem v duhu dobrososedskih odnosov. Domačinom v Sloveniji pa ni prav, da se njihovi italijanski sosedje ne držijo zaščitnih ukrepov, ker je na Tržaškem če vedno veliko okužb in obolelih za koronavirusno boleznijo.
Zaradi številnih kršitev prejšnji konec tedna je regijski štab Civilne zaščite za Notranjsko ta vikend pripravil poostren nadzor meje, je povedal poveljnik regijskega štaba Sandi Curk.
"Po dolgem času je bilo vreme prejšnji teden lepo, ukrepi so se začeli sproščati in vse to je privabilo ljudi v naravo. Marsikdo je ob tem tudi prestopil državno mejo," je še povedal Kastelic.
Komentiraj
prebežniki prihajajo iz držav, kjer imajo ogromno problemov, Covid pa ni med njimi. Za italijo pa vemo, kako je. Leglo okužbe.
Prebivalci Drage so pohlevni in jim še na misel ne pride kršiti odredb. Vemo, kdo ima do Slovencev in Sovenije že stoletja kolonialni odnos. Vemo kdo potaca vse gozdove in pobere vse gobe, se vozi z motorji po gozdovih, rabuta pridelke in se obnaša, kot da je vse njihovo. In kdo si ne nadene slušalk v tržaškem mestnem svetu, ko si kdo drzne govoriti v slovenščini. In tem ljudem naj bi ceno svojega zddravja pustili, da ogrožajo regijo, kjer je bilo v celotnem času epidemije le 20 okuženih? Naj ostanejo v svojem italijanissinemu trstu in se rekreirajo po svojem trgu zedinjenja. Ali pa naj tečejo po Rilkejevi poti. Nobenemu državljanu Slovenije sedaj ne pride na misel, da se sprehajal po tej poti, torej sploh ni gužve.
Prejsnji teden so na trzaskem dobili okoli 400 pribeznkov...zupan Doline g.Kljun se sprasuje kaj je narobe v SLoveniji...
Torej lovite italjane...ker gredo cez njivo en giro in potem nazaj domov...a pribeznikov ne vidite...
primitivno...