"ŽE VEČ KOT DVE LETI NEUSPEŠNO IŠČEMO PEDIATRA": Takšno pa je stanje v ZD Piran na področju družinskih zdravnikov

Piran

V pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja je zapisana tudi pravica do proste izbire osebnega zdravnika, ki naj bi jo imela vsaka zavarovana oseba. A zadnja leta je to, da dobiš novega osebnega zdravnika, bolj stvar sreče kot izbire. Na težavo pomanjkanja zdravnikov družinske medicine se srečujejo v vseh regijah. Da je temu tako tudi na območju slovenske Istre, nas je opozoril bralec, ki se je pred nekaj leti preselil v eno izmed obalnih občin, v tem času pa mu ni uspelo pridobiti novega osebnega zdravnika v kraju kjer živi. Na katerokoli družinsko ambulanto se je obrnil, je dobil odgovor, da zaradi prezasedenosti ne opredeljujejo več novih pacientov. Njegove navede smo želeli preveriti, zato smo se z vprašanji obrnili na vse tri obalne zdravstvene domove. Zaenkrat so nam odgovorili samo iz Zdravstvenega doma (ZD) Piran. Poglejmo si, kaj so povedali.

Po besedah Marka Grdine, pomočnika direktorja za področje zdravstvene nege, v ZD Piran deluje šest ambulant družinske medicine in tri ambulante družinske medicine s koncesijo.

Na vprašanje, če se v njihovem zdravstvenem zavodu soočajo s pomanjkanjem družinskih zdravnikov, nam je odgovoril, da njihovo trenutno število zadošča, bi pa z veseljem širili program.

Fotografije so simbolične.

Ob tem je dodal, da se na njihov zdravstveni dom pogosto obračajo pacienti iz piranske in pa tudi okoliških občin, ki povprašujejo po novem osebnem zdravniku.

V nadaljevanju je navedel, da bo v mesecu januarju prihodnje leto v njihovem zdravstvenem domu z opredeljevanjem pričela specializantka družinske medicine zadnjega leta specializacije. "Ambulanta specializantke do dokončne specializacije pa lahko opredeli do 800 glavarinskih količnikov. Z vzpostavitvijo te ambulante bomo vse paciente iz ambulante za neopredeljene preusmerili v novo ambulanto," je pojasnil.

Pacientom, ki potrebujejo novega osebnega zdravnika, pa Grdina svetuje, da se opredelijo v ambulanti za neopredeljene, vse dokler ne prične z opredeljevanjem nova ambulanta družinske medicine.

Ambulanto za neopredeljene po njegovih besedah na dan obišče od pet do 20 pacientov, skladno z njihovimi potrebami: "Urnik zadošča, saj ga sproti glede na potrebe dodatno širimo."

Zanimalo nas je tudi, kakšno je stanje pri njih na področju pediatrije in ginekologije. Grdina je pojasnil, da se na področju pediatrije soočajo z največjim manjkom specialistov: "Neuspešno iščemo pediatra že več kot dve leti, kljub temu, da bi v sodelovanju z Občino Piran novemu pediatru lahko namenili kadrovsko stanovanje."

Kar se pa tiče ginekologije, v piranski občini deluje samo ena ambulanta, ki je v koncesiji, je še navedel.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija