Sveti Peter bdi nad Piranskim zalivom

Na tokratnem izletu smo obiskali Sveti Peter, največjo vas piranskega zaledja, ki se razprostira po celotnem slemenu hriba nad dolino Dragonje. Poleg vaškega jedra kraj sestavljajo še zaselki: Špehi, Koščiči, Šterenci, Goreli, Sikuri, Kozloviči in Ivankovec. V vasi živi okrog tristo šestdeset prebivalcev, ki se večinoma preživljajo z delom v sosednjih obalnih mestih, hkrati pa se ukvarjajo s kmetijstvom kot postransko dejavnostjo. Medtem ko je v preteklosti kmetijstvo predstavljalo glavni vir preživetja, je danes v Svetem Petru le še nekaj pravih kmetov, ki se ukvarjajo z vinogradništvom in oljkarstvom.

V pisnih virih se Sveti Peter prvič omenja leta 1064, ko je skupaj z okoliškim ozemljem prišel pod oblast freisinških škofov. Kraj je dobil ime po zavetniku, apostolu Svetem Petru. Ker je isto ime imelo več krajev v Istri, so mu dali vzdevek "dell'Amata". Po drugi svetovni vojni se je poimenovanje San Pietro dell'Amata nadomestilo z nazivom Raven, ki je ostalo v uporabi vse do leta 1992, ko je kraj ponovno dobil svoje prvotno ime.

Ob prihodu v Šupeter, kot mu pravijo domačini, smo si najprej ogledali njegovo največjo znamenitost, Tonino hišo. Marjan Guzič, eden izmed prijaznih domačinov, ki smo jih spoznali, nam je povedal, da jo po njegovi oceni letno obišče okrog 10.000 obiskovalcev.

Obnovljena stara Tonina hiša v zaselku Goreli je od leta 1979 etnološki muzej, ki prikazuje način življenja na vasi v preteklosti. Po izročilu je bila last premožne kmečke družine, ime pa je dobila po zadnji lastnici Antoniji Gorela  Toni. Podkletena enonadstropna kamnita stavba ima ohranjeno kamnito stopnišče, ki se zaključi z baladurjem, pokrito teraso pred vhodom v bivalne prostore. Na pročelju je ohranjen dimniški, kaminski prizidek, ki se je nekdaj uporabljal za oljarske dejavnosti.

V pritličju si lahko ogledamo rekonstruirano staro torkljo, oljarno z mlinom in stiskalnico, v nadstropju pa kmečko bivališče s kuhinjo in spalnico. Posebnost sta odprto ognjišče z napo in odprto ostrešje, ki nadomešča strop.

Po ogledu muzeja se nam je pridružil Matjaž Bučinel, ki je z veseljem prevzel vlogo vodiča in nas popeljal na nepozaben ogled vasi. Po obisku vinske kleti Pr' Maraljo, kjer nas je s svojo gostoljubnostjo zasul gospodar Danilo Mahnič, smo se najprej odpravili do vaškega izvira pitne vode na Lokvi, kjer je še danes urejeno napajališče za živino in perišče, nato pa v samo vas.

V središču vasi se nahaja cerkev sv. Petra, ki jo pisni viri prvič omenjajo leta 1579. Za razliko od ostalih cerkva v okolici nima zvonika, temveč dvodelno preslico ali škarjico za zvonove. V cerkvi se levo od glavnega oltarja nahaja rekonstruiran kamnit reliefni triptih s konca 15. stoletja. Na sredini reliefa je podoba sv. Petra, ob straneh pa podobi sv. Pavla in sv. Janeza Krstnika. Triptih je delo kiparske delavnice Pietra Lombarda iz Benetk in je eden izmed redkih kvalitetnih triptihov renesančnega kiparstva v Sloveniji.

Matjaž in Marjan sta nas nato peljala do zapuščenega poslopja nekdanje šole, ki že dolgo čaka na novo vsebino. Ponosno sta nam razložila, da so otroci iz Šupetra in okoliških vasi pred slabim stoletjem tukaj obiskovali prvo štiriletno osnovno in prvo kmetijsko šolo v Sloveniji. Izlet smo nadaljevali v izobraževalnem duhu in obiskali sodobno torkljo – Oljarno Prinčič, kjer smo se seznanili s celotnim postopkom predelave oljk in pridobivanja oljčnega olja. Gospodar Franc Prinčič nas je poučil tudi o pravilnem "guštiranju uljčnega ulja", njegovi uporabi pri kuhi in nam postregel z okusnimi izdelki domače oljarne.

Naše spoznavanje Šupetra smo zaključili z obiskom treh vinskih kleti, kjer smo soglasno potrdili, da so prav "Šupetrci ino anka Šupetršce" tisti, ki dajo kraju poseben čar. Odprti, prijazni in predvsem izredno gostoljubni domačini, zakonca s Kmetije pr' Špehov, David Rupnik iz Vinogradništva Ferran & Rupnik ter Sibil Špeh, so nam z veseljem predstavili svoje delo in nas razvajali s svojimi dobrotami. Pogled na Piranski zaliv in Šavrinsko gričevje z razgledne točke ob vaškem pokopališču, ki ji pravijo Sv. Duh, je bil ravno zaradi njih kljub megli čudovito doživetje.

Več o Svetem Petru in tem, kako je nastal ta prispevek, pa na blogu naših avanturistov.

Deli novico: