Bodo izolski svetniki rešili Bužekijan?

V četrtek je na izolsko občino romala pobuda sedanjih lastnikov Bužekijana (nazadnje je uradno zapisan ponovno prvi lastnik Edo Bužekijan), da bi kmetijsko zemljišče, ki stoji na zelenem pasu, spremenili v stavbno zemljišče. Občina Izola je morala po zahtevi ministrstva za okolje razveljaviti občinski odlok o pozidavi podeželja pred dobrim letom dni. Prvotni odlok je omogočal izjeme, kot je dotična kmetija, ki so v posmeh Izolanom in pravni državi. 

 

"Vsak ima pravico v okviru prostorskih aktov vlagati pobude. Mi smo njegovo pobudo dobili in jo bomo obravnavali. Skladno z vsem tistim, kar je v Izoli predvideno, se bomo tudi odločili. Dobili smo smernice s strani ministrstva, ki so zelo jasne, tudi smernice OPN-ja so zelo jasne, tako da ne pričakujte nekih presenečenj," je za Radio1 povedal izolski župan Igor Kolenc.

Županu Izole pa očitno zadeve niso bile toliko jasne pred letom in pol. Izolska občina bi morala sicer že v začetku septembra 2011 razveljaviti "sporni" odlok o podeželju, saj je po mnenju ministrstva za okolje in prostor nezakonit in v nasprotju z ustavo. Ker tega ni storila, je ministrstvo vlado pozvalo, naj na ustavnem sodišču doseže začasno prepoved veljavnosti odloka. "Kaj to pomeni, da je celoten odlok slab? Da so deli odloka slabi," je svoje dvome takrat povzel župan ter dodal, da so prav zato od ministrstva zahtevali dodatna pojasnila, na podlagi katerih bi ukrepali. Ukrepati je moralo sodiče. Jasno.

Izolski župan Igor Kolenc je tako jeseni istega leta tudi preklical soglasje občine podjetju Malija d. o. o. (sedaj Malija turizem) za gradnjo turistične kmetije na Mali Sevi. Ministrstvo za okolje je namreč zahtevalo, naj se razveljavi občinski odlok o pozidavi podeželja. Občina Izola pa ga ni želela takoj razveljaviti, ampak je prosila ministrstvo za dodatna pojasnila. Kot je takrat poročala koprska televizija, je prav omenjeni odlok omogočil pozidavo območja na Mali Sevi, predvsem pa je odprl pot izjemam, kakršna je bila razvpita turistična kmetija Bužekijan.

Znano je, da je le nekaj sto metrov stran od Bužekijana podjetje Malija turizem, katerega solastnik je mož nekdanje ljubljanske podžupanje Miodrag Dakić, načrtoval gradnjo razkošnega kompleksa z več apartmaji. Ob razveljavitvi veljavnega odloka je projekt najbrž splaval po vodi. Ljubljanski župan Zoran Jankovič je prijatelj bivšega župana Izole dr. Tomislava Klokočovnika, ki, kot je sam rekel, prve mesece županovanja "sploh ni vedel, kaj je občina". Pod prvotni odlok se je sicer podpisala nekdanja županja Breda Pečan, ki je bila tudi tarča vseobsežnih preiskav kriminalistov.

Težko je verjeti, da bi izolski svetniki bili za legalizacijo tovrstne gradnje, še posebno ko so pod drobnogledom vseslovenske javnosti.

Sorodne vsebine:

Črno gradnjo na kmetiji Bužekijan bodo rušili!

Črne gradnje so velika težava

Zaradi Bužekijana kaznovani kmeti?!

Anunnaki |  10 .04. 2013 ob  16: 17
Objekt predati zdravstvenim ustanovam ne pa eliti. V tem času ljudje še kako potrebujejo socialo.
Veneti |  09 .04. 2013 ob  17: 03
Bageristi so fraj in brez dela.Ruši to črno gradnjo.Pečanova naj gre pa Hildi družbo delat.
kje je lektura? |  09 .04. 2013 ob  15: 35
-1
Prvotni odlok je omogočal izjeme, kot JE dotična kmetija, ki so v posmeh Izolanom in pravni državi.
izolan |  09 .04. 2013 ob  12: 22
vsak bo odgovarjal za svoja dejanja