Ste opazili, da je na območju Kopra vedno težje kupiti časopis ali cigarete? Trafike se zapirajo kot po tekočem traku – vsaj tiste, ki jih ima v lasti Delo prodaja d.d., družba za razširjanje in prodajo časopisov. Ravno v sredo je s poslovanjem prenehal kiosk na Trgu Brolo, že kar nekaj časa pa ne delujejo več kioski na Ukmarjevem trgu in na avtobusni postaji ob koprski tržnici, v Žusterni, Šalari in Semedeli.
BOMO V KOPRU SPLOH ŠE LAHKO KUPILI ČASOPIS? Kioski se zapirajo kot po tekočem traku
Koper
Kiosk na Ukmarjevem trgu.
Za pojasnila smo povprašali v družbi Delo prodaja, kjer pa na naša poizvedovanja, zakaj prihaja do številnih zapiranj njihovih franšiz, niso želeli odgovoriti. Že kar nekaj časa se od ust do ust sicer prenaša informacija, da naj bi bila najemnina za kiosk nenormalno visoka. Kot nam je uspelo izvedeti od enega izmed bivših najemnikov kioska Dela prodaje, je zgodba nekoliko drugačna, a zagotovo neprijazna do najemnikov.
Kiosk ob koprski tržnici.
"Delo prodaja plačuje najemnike po prometu, a zelo nelogično. Imetnik franšize za 18 tisoč evrov mesečnega prometa od najemodajalca dobi le 900 evrov bruto dohodka, za 30 tisoč evrov mesečnega prometa pa 1100 evrov bruto. Ob tem ne smemo pozabiti, da delaš 12 ur dnevno, brez jesti in piti, kar je najhuje pa, tudi brez stranišča," je pojasnil. Predstavljajte si, da ima najemnik pomoč – koliko mu ostane, ko plača delavca? Kdaj gre lahko na zaslužen dopust? Si lahko sploh 'privošči' bolniško?
Tako se je v sredo zapiral še kiosk na Trgu Brolo.
Med sicer nepreverjenimi informacijami, ki jih je pri družbi Delo prodaja očitno nemogoče preveriti, se pojavlja tudi sledeča: Najemnikom naj bi težave povzročala tudi dobava časopisov in revij. Delo prodaja naj namreč ne bi redno plačevala dobaviteljem, ki naj ne bi zato franšiz oskrbovali z 'robo'.
Kiosk v Semedeli.
Kje se skriva resnica in ali je zaprtje omenjenih kioskov dokončno, smo želeli, kot rečeno, preveriti pri odgovornih, a pojasnil žal nismo dobili.
Tako ne gre, vsaj za večino ne. Delaj, delaj, pa boš nekaj zaslužil. A verjetno je vmes tudi kakšen "škrat", ki
med tem kaj rad pobere, tako da mogoče tisti, ki odpre "franšizni kiosk" ne zasluži dovolj, mogoče.
Je pa nerazumljivo in čudno, da se kioski zapirajo en za drugim, nekaj n i v redu.
Dejstvo je, da velika večina ljudi dela preveč za premalo denarja! Samo to je dejstvo!