ČEZ NEKAJ DNI NAJ BI APLIKACIJA UGASNILA: Kam se bodo zatekli "TikTok begunci" iz ZDA? (VIDEO)

Svet

Aplikaciji TikTok v ZDA grozi prepoved delovanja, če ga kitajsko matično podjetje ByteDance ne bo prodalo. Zakon o TikToku naj bi v veljavo stopil v nedeljo, številni uporabniki te aplikacije, ki je v ZDA zelo priljubljena, pa se ob tem zatekajo k drugi kitajski aplikaciji RedNote, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Medtem ko se prepoved delovanja TikToka vse bolj približuje, se številni ustvarjalci vsebin na tem družbenem omrežju, ki je v ZDA s približno 170 milijoni uporabnikov izjemno priljubljeno, zatekajo k alternativnim možnostim.

Najbolj priljubljena med njimi je kitajska aplikacija Xiaohongshu, v angleščini poznana kot RedNote, ki je v ponedeljek skočila na vrh lestvice najpogosteje prenešenih aplikacij v Applovi spletni trgovini. Aplikacija je sicer na voljo zgolj v mandarinščini, toda to ne odvrača radovednih ameriških uporabnikov.

Uporabniki TikToka v ZDA, ki se poslužujejo alternativnih aplikacij, kot je RedNote, sami sebe v šali imenujejo "TikTok begunci", navaja AFP.

"Nočete, da bi Kitajci imeli naše zelo občutljive osebne podatke? Sploh ne veste, kako malo mi je mar za to," je ameriška vplivnica Jen Hamilton sarkastično dejala v videoposnetku, v katerem je svojih 3,9 milijona sledilcev na TikToku pozvala k premiku na RedNote.

Delila je tudi šalo o uporabniku, ki je spremenil svoje uporabniško ime v številko socialnega zavarovanja, da bi domnevni kitajski vohuni lahko hitreje napredovali.

@_jen_hamilton_

Find me!

♬ Chopin Nocturne No. 2 Piano Mono - moshimo sound design

Prepoved poslovanja TikToka naj bi v ZDA sicer dokončno stopila v veljavo v nedeljo - zakon, ki je začel veljati aprila lani, od kitajskega lastnika ByteDance zahteva, da TikTok proda do 19. januarja, sicer ga bodo odstranili iz trgovin z aplikacijami.

V tej luči so se v zadnjih dneh pojavile govorice o tem, da naj bi na Kitajskem preučevali možnosti za prodajo ameriškega dela TikToka milijarderju Elonu Musku. Lastnik nekdanjega Twitterja, ki je tesno povezan z novoizvoljenim predsednikom Donaldom Trumpom, bi lahko nato TikTok priključil svojemu omrežju, danes znanemu kot X, vendar pa ni jasno, ali si najbogatejši človek na svetu lahko to privošči. Ameriški medij Bloomberg, ki je v ponedeljek poročal o morebitni prodaji, je vrednost poslovanja družbe TikTok v ZDA namreč ocenil na 40 do 50 milijard dolarjev.

Predstavniki omrežja TikTok so se na te govorice odzvali zgolj z besedami, da "ni mogoče pričakovati, da bodo komentirali popolne izmišljotine".

Zakon o TikToku je ameriški kongres lani sprejel zaradi domnevne nevarnosti, da je aplikacija pod nadzorom kitajske vlade, omogoča vohunjenje za uporabniki in služi kot orodje za širjenje propagande, s tem pa predstavlja grožnjo za nacionalno varnost ZDA. TikTok in ByteDance vse očitke zavračata, kritiki zakona o prepovedi pa trdijo, da gre za omejevanje svobode govora.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija